Opis

Dolina Demianowska (słow. Demänovská dolina) - najbardziej znana dolina Niżnych Tatr na Słowacji. Znajdują się tu liczne ośrodki turystyczne i największy ośrodek narciarski na Słowacji ? Jasná u podnóża Chopoka.

Cała dolina jest atrakcyjna zarówno zimą, jak i latem. Pod względem geologicznym i geograficznym Dolina Demianowska składa się z szerokiej górnej części granitowej i wąskiej wapiennej, zdobionej skalnymi ścianami i wieżami. Podziemny potok Demänovka wytworzył rozległy system korytarzy jaskiniowych, w których dziś wiele obfituje w nacieki, a w części zwanej Demianowską Jaskinią Lodową są liczne utwory lodowe.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Długość doliny:ok. 15km
Sposób zwiedzania:pieszo, samochód, wyciągi krzesełkowe
Dostępność:cały rok
Trudności w zwiedzaniu:brak
Opłaty:brak
Wysokość:700 - 2000 m n.p.m.
Uwagi:brak
Organizator zwiedzania:Park Narodowy "Niżne Tatry" (słow. Národný park Nízke Tatry, NAPANT)
974 01 Banská Bystrica, Lazovná 10
tel.: 048/413 0888, 048/413 0889, tel./fax: 048/413 0820
e-mail: napant@sopsr.sk,
Strona WWW:www.napant.sk

 

Historia

Dolina Demianowska jest najbardziej znaną i najpiękniejszą doliną w Niżnych Tatrach. Ma długość 15 km i jest głównym ośrodkiem ruchu turystycznego na północ od głównej grani. Pod względem geograficznym i geologicznym składa się z dwóch oddzielnych części: górna część - przyległa do grani głównej - jest granitowa i tworzy cały kompleks mniejszych dolin, część dolna jest wciśnięta w wapienne skały i bogato pionowo rozczłonkowana.

Część górna przypomina kształtem czworokąt prawidłowy, w wierzchołkach którego wznoszą się pierwszorzędne wierzchołki widokowe: na północnym-zachodzie Sina (1560 m n.p.m.), na północnym-wschodzie Krakowa Hola (1751 m n.p.m.), na południowym-wschodzie Dziumbier (słow. Ďumbier) (2045 m n.p.m.) a na południowym-zachodzie Polana (1889 m n.p.m.). Pośrodku południowej krawędzi doliny sterczy Chopok (2024 m n.p.m.), z którego schodzi na północ grań zakończona masywem Ostredka (1211 m n.p.m.). Przepływają przez nią potoki Demianowka i Zadnia Woda. Zlodowacenie w okresie czwartorzędu stworzyło ogromne kotły lodowcowe i pozostawiło rozległe moreny z Wrbickim Stawem i Lukowym jeziorkiem.

Dolna część ma kształt głębokiego kanionu wapiennego. Powstała ona u zbiegu potoków Demianowka i Zadnia Woda. Oba odgałęzienia krótko przed połączeniem wnikają na tereny wapienne, zagłębiając się w niższe partie i tworząc światowej sławy system jaskiń demianowskich. Udostępnione są Demianowska Jaskinia Lodowa oraz Demianowska Jaskinia Wolności.

Dolina była zasiedlona już w czasach prehistorycznych, o czym świadczą znaleziska w jaskini Okno. W czasach historycznych dolina długo pozostawała nie zasiedlona, dopiero w XVIII i XIX wieku w kilku miejscach wydobywano rudę, stały szałasy, koliby pasterskie oraz domki drwali. Zainteresowanie doliną szybko wzrosło po odkryciu Demianowskiej Jaskini Wolności w roku 1921, po czym wkrótce wybudowano asfaltową szosę. Znaczny wzrost frekwencji w dolinie nastąpił po wybudowaniu kolejki krzesełkowej z Jasnej na Chopok (obecnie kursuje jedynie do Lukowej).

Miejscowość Demianowska Dolina powstała 01.08.1964, kiedy ze wszystkich obiektów ruchu turystycznego utworzono samodzielną miejscowość z osadami: Trzy Studniczki, Jaskinie, Repiska, Luczki i Jasna. Możliwości turystyczne osady są niezwykle bogate. Przez dolinę przechodzi wiele znakowanych szlaków turystycznych, które prowadzą na okoliczne szczyty. Oprócz tego wytyczono w dolinie sieć ścieżek spacerowych.

Jasna była pierwotnie nazwą części górnych partii Doliny Demianowskiej a stopniowo tym mianem nazywano także inne części doliny (okolice Wrbickiego Stawu, Záhradky). Leży ona na terenie ochronnym Parku Narodowego Niżne Tatry (NAPANT). Znajdują się tu liczne ośrodki noclegowe i żywieniowe, kolejki górskie i wyciągi narciarskie.

Ciekawostką w Dolinie Demianowską są pozostałości po bunkrach z czasów II wojny światowej (Bunkry partyzantów w Dolinie Demianowskiej), w kórych chronili się partyzanci słowaccy. Rekonstrukcje takich bunków drewniano-ziemnych można zobaczyć przy osadzie Lúčky, skąd do bunkrów prowadzi najpierw zielony a później czerwony szlak.

Źródło: nizketatry.sk

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

584
031 01 Demianowska Dolina
place
48.970639600000005, 19.5815849Skopiowano do schowka
N48º58'14.303", E19º34'53.706"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Restauracja
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje restauracja, pizzeria itp.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.

Inne w kategorii: Przyroda To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.