Wieża Bramy Górnej w Głuchołazach
682/63 z 16.10.1963
Baszta bramy górnej dawnych murów miejskich z XIV w. Wyremontowana, bezpłatnie udostępniona jest dla zwiedzających. Widok jest imponujący, ponieważ oprócz Głuchołaz obejmuje Studzien.
Wieża Bramy Górnej po raz pierwszy wzmiankowana w 1418 roku. Swą obecną wysokość 25 m uzyskała po przebudowie ok. 1600 roku, w tym czasie ozdobiono ją renesansową attyką, a w 1903 roku nakryto ceglaną piramidę w miejsce dachu pogrążonego Na szczycie zamontowano metalową chorągiewkę pochodzącą z nieistniejącego już głuchołaskiego ratusza. Od strony miasta w połowie wysokości widoczna jest trójkątnie zamknięta wnęka, pod która umieszczono dwa kamienne wsporniki. W górnej części znajdują się wąskie okienka strzelnicze, w niektórych z nich zachowały się kamienne rzygacze. Obecnie jest to wieża widokowa, na której szczyt prowadzą 105 stopniowe, drewniane schody.
Średniowieczne mury miejskie zachowały się tylko we fragmentach, z których najdłuższy wyeksponowany jest przy ulicy Marii Curie-Skłodowskiej, obok zabudowań dawnego wójtostwa.
Chrobak P., Szymkowicz P., Biała, Bělá, Biele, Głuchołazy 2007, s. 70-71.