Pozostałości zamku Leuchtenštejn
Ruiny zamku Leuchtenštejn (niem. Leuchtenstein) znajdujace się na zboczu Biskupiej Kopy na terenie Czech. To słabo zachowane ruiny zamku (warowni) z XIII wieku, znajdujące się w czeskiej części Gór Opawskich (Zlatohorská vrchovina).
O powstaniu zamku Leuchtenštejn brak wiarygodnych informacji (w 1687 pojawia się informacja o istnieniu ruin), jednak przeprowadzone badania archeologiczne wykazały, iż powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIII w do ochrony księstwa nyskiego, należącego do biskupów wrocławskich. Być może bezpośrednim powodem budowy była utrata przez biskupów innego ważnego zamku – Edelštejnu i chęć ochrony okolicznych złóż. Zamek Leuchtenštejn został opuszczony już w następnym wieku, o czym świadczy m.in. fakt, że w miejscowych przekazach był określany jako pusty zamek, czyli obiekt niezamieszkany.
Istniała też wieś służebna Lichtenberc – powstała wcześniej niż warownia, i to od niej zamek mógł wziąć swoją nazwę.
Z zamku Leuchtenštejn pozostało obecnie bardzo niewiele – fundamenty cylindrycznej wieży oraz resztki murów. Widoczne są też pozostałości po fosie. Całość jest zarośnięta lasem.
Źródło: wikipedia.pl
Do ruin dawnego Zamku Leuchtenštejn w Czechach dotrzemy w następujący sposób:
- z Zlaté Hory (Czechy) - żółty szlak + niebieski szlak (3,3 km, 1:20 h),
- z Jarnołtówka - zielony szlak + niebieski szlak (4,4 km, ok. 1:45 h).