Dwór w Jasionie

Nr w rejestrze zabytków:
346/60 z 7.03.1960
Data powstania obiektu: XVIII w.

Późnobarokowy dwór z klasycystycznymi detalami został ufundowany przez Maksymiliana Fragsteina i jego żonę Franciszkę Tluck w 1799r. Uszkodzony podczas działań wojennych w 1945r., został gruntownie wyremontowany w 1954r. W czasach PRL-u wykorzystywany przez miejscowe gospodarstwo rolne, obecnie zrujnowany.

Budynek murowany z cegły, potynkowany, wzniesiony na planie prostokąta, dwukondygnacjowy, częściowo podpiwniczony, nakryty był dachem mansardowym z wystawkami, po remoncie z 1954r. wykonanym z eternitu. Elewacja frontowa 7-osiowa, z centralnym dwukondygnacjowym ryzalitem, w którym na parterze znajdował się przedsionek, natomiast na piętrze kaplica. W elewacji tylnej również znaczny ryzalit na osi, przekształcony w wyniku przebudowy w XX w. Układ wnętrz zmienione w czasach PRL-u. Wnętrza zachowały jednak klasycystyczną stolarkę po której dziś nie ma śladu.

Obecnie dwór to kompletna ruina pozbawiona dachu, stropów, wewnętrznych ścian działowych. Zabytkowy obiekt jest niezabezpieczony przed wejściem oraz postępującą dewastacją Z dawnych ozdobień elewacje zachowały fragmenty tynku, kanelowanych lizen w narożnikach, prostokątnych obramień otworów okiennych.

Ruinę dworu w Jasionie otacza niewielki, zaniedbany park krajobrazowy oraz systematycznie rozkradane i niszczone budynki dawnego folwarku. Uszkodzone w ostatnich latach budynki gospodarcze grożą zawaleniem i zapewne wkrótce nie będzie po nich śladu.

Źródło: palaceslaska.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Główna 2
42-674 Jasiona
place
50.471754, 18.675191Skopiowano do schowka
N50º28'18.314", E18º40'30.688"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).