Opis

Grodzisko w Płoszczynie to Średniowieczny Zamek Przejściowy w Płoszczynie, położony na kulminacji jednego z wzniesień Chrośnickich Kop należących do Gór Kaczawskich. Dochodzi się do niego wędrując przez malowniczo położoną wieś Płoszczyna (niem. Flachenseifen). 

Grodzisko w Płoszczynie (dawny zamek) składa się z dwóch członów otoczonych obwodami obronnymi. Jego centralną część o wymiarach około 80 x 60 m chronią dwa wały (zewnętrzny i wewnętrzny), które rozdziela sucha fosa. Od północnego zachodu przylega do niego – mniejsze od głównej części zamku (około 40 x 60 m) – podzamcze, które bronione było wałem i fosą (widoczną głównie od strony południowej).

Zamek w Płoszczynie datowany jest na drugą połowę XIII wieku, po początek wieku XIV. Specjaliści wskazują na zlokalizowany w otoczeniu zamku – na stoku przeciwległego do niego wzgórza – ciąg szybowych wyrobisk górniczych, układających się liniowo na długości blisko 80 m (założenie mogło więc służyć także jako miejsce zabezpieczenia urobku przed przewiezieniem go do książęcej stolicy – zapewne Legnicy).

Według źródeł historia wydobycia kruszców trwała w Płoszczynie zdecydowanie dłużej niż dzieje samego zamku – w 1479 roku wymienione są w tej miejscowości kopalnie, natomiast dokumenty z 1519 roku podają nawet nazwy dwóch sztolni – Heilige Ufferstehung (Zmartwychwstanie) oraz Sant Elisabet (Święta Elżbieta).

Źródło: jezowsudecki.pl

Turystyka

Do grodziska w Płoszczynie najdogodniej dostać się z miejscowości Płoszczyna. Z centrum wsi zaprowadzi nas do dawnego zamku czarny szlak pieszy o długości ok.  1,5 km (40 minut pieszo). Dla podróżujących własnym samochodem - można zaparkować przy cmentarzu w Płoszczynie, obok którego przebiega właśnie wspomniany czarny szlak.

Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

58-500 Płoszczyna
place
50.96775032604087, 15.761917398933436Skopiowano do schowka
N50º58'3.901", E15º45'42.903"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Góry Kaczawskie

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.