Opis

Zamek Grodztwo (niem. Kreppelhof), a właściwie ruiny renesansowego zamku położone są w Kamiennej Górze w województwie dolnośląskim w Sudetach Środkowych. Ruiny usytuowane są przy ulicy Zamkowej w północno-wschodniej częsci miasta. Obiekt znajduje się w otwartym terenie, istnieje możliwość jego zwiedzania z zewnątrz - nie zaleca się wchodzić pomiędzy mury, gdyż tablice informacyjne zakazują wstępu, ze względu na zagrożenie zawaleniem budowli.

INFORMACJE PRAKTYCZNE
Czas zwiedzania:ok. 30 min.
Sposób zwiedzania:pieszo, bez przewodnika
Dostępność:obiekt dostepny cały rok.
Trudności w zwiedzaniu:obecnie zamek to ruina i wstęp do wnętrza jest zabroniony ze względu na niebezpieczeństwo zawalenia ścian budowli
Zalecany ubiór:wygodne, sportowe obuwie
Opłaty:brak
Uwagi:obiekt być może w najbliższym czasie zostanie rozebrany - Gmina Kamienna Góra czyni starania o jego wykreślenie z rejestru zabytków, aby móc rozebrać pozostałosci renesansowego zamku
Organizator zwiedzania:Gmina Kamienna Góra
Strona WWW:brak

 

Historia

Na wzgórzu nad rzeką Bóbr, na południe od miasta, był zamek książęcy. Zamek wznieśli w 2 połowie XIII w. książęta świdnicko-pomorscy. Odegrał znaczną rolę podczas agresji królów czeskich w XIV w. Nie zachowały się żadne ślady murów zamkowych.

W pierwszej połowie XVI w. wzniesiono na północ od miasta na zalewowych łąkach nad Bobrem nowy, renesansowy zamek zbudowany na planie czworoboku z dziedzińcem wewnętrznym otoczonym krużgankami, z wieżą i renesansowymi portalami. Otaczały go fortyfikacje bastejowe, z których zachowały się fragmenty kamiennej bastei południowo-wschodniej.
Zamek powstał prawdopodobnie na początku XVI wieku jako budowla w stylu renesansowym; początkowo należał do Hansa von Dyherna. W połowie XVIII wieku był własnością hrabiego von Promnitz, który w 1765 roku podarował go swojemu siostrzeńcowi, hrabiemu Christianowi Friedrichowi zu Stolberg-Wernigerode.

W dniu 11 stycznia 1904 roku w zamku odbyło się wesele Armgardy hrabiny zu Stolberg-Wernigerode, damy dworu niemieckiej cesarzowej, córki Udo hrabiego zu Stolberg-Wernigerode, ówczesnego właściciela zamku. Zawarła ona wówczas związek małżeński z komandorem-podporucznikiem Oskarem hrabią von Platten zu Hallermund. W uroczystości uczestniczył cesarz Wilhelm II. Było to jedno z najbardziej znanych i najczęściej opisywanych wesel w ówczesnych Prusach.

Budowla pozostawała w rękach rodziny zu Stolberg-Wernigerode do 1945 roku. W 1964 roku uległa zniszczeniu w wyniku pożaru.

Od 2011 roku gmina Kamienna Góra stara się, aby ministerstwo kultury zezwoliło na wykreślenie z rejestru zabytków ruin renesansowego zamku Grodztwo. Gdyby to się udało, można by obiekt rozebrać i gmina nie musiałaby o niego dbać. Władze miasta Kamienna Góra stoją na stanowisku, że ma w kasie miejskiej pieniędzy, które możnaby przeznaczyć na odbudowę tego zamku. Gmina jest właścicielem obiektu i jego zabezpieczenie to jej obowiązek. Dziś zamek to niebezpieczna ruina, a jej okolice niestety ludzie omijają z daleka.

Literatura
  • Guerquin Bohdan, Zamki w Polsce, Arkady 1974
  • Guerquin Bohdan, Zamki śląskie
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zamkowa 2
58-400 Kamienna Góra
place
50.7907178, 16.0364449Skopiowano do schowka
N50º47'26.584", E16º2'11.202"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.