Grupy obiektów:Beskid Mały

Jaskinia Komonieckiego (Grota Komonieckiego)

Aktualna funkcja: Grota Komonieckiego
Opis

Grota Komonieckiego (lub Jaskinia Komonieckiego) to jaskinia we wschodniej części Beskidu Małego, w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Leży na wysokości około 700 m n.p.m. w źródliskowym obszarze potoku Dusica, na północ od wsi Las i nieco na południowy wschód od szczytu Łamanej Skały – na zachodnich zboczach tak zwanego Pośredniego Gronia, bocznego grzbieciku odchodzącego od Smrekowicy. Jaskinia Komonieckiego stanowi obszerną komorę o powierzchni ok. 115 m².  Szeroki otwór wejściowy o wysokości ok. 2 m wprowadza do obszernej komory. Dalsza jej część jest jednak niska i ma do 1,5 m. Niezwykłej malowniczości dodaje grocie potok, tworzący wodospad ponad otworem wejściowym. Zimą, podczas mrozów, tworzą się tutaj efektowne nacieki lodowe.

Jaskinię Komonieckiego można zwiedzać bez latarki. Jaskinia jest bezpieczna dla turystów i nie wymaga specjalistycznego sprzętu czy też doświadczenia speleologicznego.

Od 1993 roku grota jest pomnikiem przyrody nieożywionej.

Około 50 m poniżej jaskini wzdłuż potoku Dusica znajduje się malowniczy wodospad Dusiołek o szerokości ok. 4 m i wysokości 5 m. Jest to największy wodospad w Beskidzie Małym.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Po raz pierwszy opisał ją żywiecki wójt Andrzej Komoniecki w swojej kronice Dziejopis Żywiecki w 1704 roku: W Ślemieńskim zaś Państwie w Pośrednim Groniu w Hali Siwcowej nad wsią Lasem jest skała wielka, co przed nią wierzchem woda idzie, a pod nią dziura jest, w którą może sto statku wegnać i w niej tam sposobnie stanąć; będąc w skale obszerno, jak jaskinia jaka z natury uczyniona.

Opis Komonieckiego wskazuje, że do jaskini można było „sto statku wegnać” – czyli stado zwierząt hodowlanych. Istnieje przekaz, że jaskinia służyła temu celowi w czasie II wojny światowej. Wtedy gospodarze z pobliskiego Targoszowa ukrywali w niej konie przed okupantem, grota służyła również jako schronienie dla partyzantów.

Dla turystyki została odkryta w maju 1983 roku przez Aleksego Siemionowa, działacza Komisji Turystyki Górskiej Oddziału PTTK w Wadowicach, który w monografii „Ziemi Wadowickiej” po raz pierwszy użył nazwy „Jaskinia Komonieckiego”.

Źródło: wikipedia.pl

Jak dotrzeć?

Do Jaskini Komonieckiego najdogodniej dotrzeć od strony miejscowości Las w Gminie Ślemień, boczną drogą od szosy Żywiec – Sucha Beskidzka, wzdłuż potoku Dusica (około 1,5 h). Niedaleko groty przebiega żółty szlak turystyczny: skrzyżowanie „Anula” – Las. Trasa ta to ok. 3 km drogi w jedną stronę, 185 metrów przewyższenia. Samochód można zaparkować na parkingu pod kościołem pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, skąd ok. 150 metrów do ul. Komonieckiego, w którą należy skręcić i udać się pod górę.

Dojść do Wodospadu Dusiołek można również znakowanym szlakiem od strony Przełęczy pod Madohorą oraz spod Skrzyżowania pod Smrekowicą. Szlak ten odgałęzia się od zielonego szlaku z Krzeszowa przez Czarną Górę i polanę Suwory na główny grzbiet Pasma Łamanej Skały. Rozdroże znajduje się poniżej polany Suwory. Odchodzi tutaj na lewo czerwony szlak prowadzący do Jaskini Komonieckiego, a od niej w dół, do wodospadu Dusiołek szlak żółty.

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 10 dni temu