Leskowiec (922 m n.p.m.)
Leskowiec (922 m n.p.m.) to szczyt we wschodniej części Beskidu Małego, w głównym grzbiecie Pasma Łamanej Skały. Leży w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego w granicach administracyjnych miejscowości Targoszów w Gminie Stryszawa. Na szczycie od strony południowej znajduje się polana, będąca pozostałością dawnego pasterstwa, z której możemy podziwiać rozległe widoki na Beskid Żywiecki, Beskid Makowski, a przy dobrej pogodzie na Gorce i Beskid Wyspowy.
Znajduje się w głównym grzbiecie tego pasma, między Groniem Jana Pawła II (890 m), oddzielony od niego płytką Przełęczą Midowicza, a Potrójną (847 m), oddzielony od niej przełęczą Beskidek (805 m). W południowym kierunku do miejscowości Targoszów odchodzi od niego krótki grzbiet Gancarza, opadający w widły potoku Targoszówka i jego dopływu. Północne stoki Leskowca opadają do miejscowości Rzyki. Spływają z nich źródłowe cieki potoku Rzyczanka.
Leskowiec jest niemal całkowicie porośnięty lasem. Charakterystyczne dla lasu w górnych partiach Leskowca są karłowate, poskręcane buki, których liczne egzemplarze oglądać można przy szlaku prowadzącym od schroniska PTTK Leskowiec. Tylko na szczycie znajduje się duża polana, będąca pozostałością dawnego pasterstwa. W drugiej połowie lat 80. XX wieku na polanie pod szczytem Leskowca wypasano duże stado owiec, obecnie tradycje pasterskie zapoczątkowane przez Wołochów całkowicie zanikły.
Ważny węzeł szlaków turystycznych i jeden z najlepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Ze szczytowej polany rozległe widoki na Beskid Żywiecki i Beskid Makowski. Widoki obejmują Babią Górę i Pilsko, Pasmo Policy, Pasmo Jałowieckie i inne. W okolicy szczytu dwie nartostrady. Na pobliskim Groniu Jana Pawła II (dawniej Jaworzyna) znajduje się schronisko PTTK Leskowiec. Dotrzeć można tu szlakami z Rzyk, Andrychowa, Wadowic, Ponikwi, Kozińca, Świnnej Poręby, Krzeszowa, Targoszowa, a także od strony Przełęczy Kocierskiej.
Szlaki turystyczne:
- szlak turystyczny czerwony Mały Szlak Beskidzki: Bielsko-Biała – Chrobacza Łąka – Porąbkę – Żar – Przełęcz Kocierska – Łamana Skała – Krzeszów,
- szlak turystyczny żółty Gorzeń Górny – Groń Jana Pawła II – Targoszów – Krzeszów.
Źródło: wikipedia.pl
Miejscowa ludność nazywała Leskowiec w przeszłości "Hrabskie Buty", z powodu dwóch płyt kamiennych z wykutymi śladami stóp. Płyty te prawdopodobnie upamiętniają wejście na szczyt Adama hr. Potockiego i hrabianki Mery Wielopolskiej. Strącone ze szczytu przez pasterzy, przeleżały w lesie do 2004, gdy odkryte przez Jana Zielińskiego zostały przeniesione w pobliże schroniska PTTK Leskowiec. Inna zwyczajowa nazwa szczytu to Beskid.
Pierwszy szlak turystyczny w rejonie Leskowca wyznaczył Władysław Midowicz w 1927 roku. Leskowiec był jedną z ulubionych gór Jana Pawła II, który w latach szkolnych był na nim wielokrotnie.
Źródło: wikipedia.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Beskid Mały
- Chatka na Rogaczu
- Chrobacza Łąka (828 m n.p.m.)
- Czupel (933 m n.p.m.)
- Dom turystyczny na Hrobaczej Łące
- Góra Potrójna (847 m n.p.m.)
- Góra Żar (761 m n.p.m.)
- Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.)
- Jaskinia Komonieckiego (Grota Komonieckiego)
- Jaskinia Lodowa w Zamczysku
- Jaskinia Wietrzna Dziura
- Jezioro Czanieckie
- Jezioro Międzybrodzkie
- Kamieniołom Mucharz
- Leskowiec (922 m n.p.m.)
- Łamana Skała (929 m n.p.m.)
- Madohora (873 m n.p.m.)
- Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.)
- Pańska Góra (Beskid Mały)
- Park Krajobrazowy Beskidu Małego
- Platforma widokowa na Hrobaczej Łące
- Platforma widokowa na Magurce Wilkowickiej
- Polana Suwory
- Potrójna (884 m n.p.m.)
- Przełęcz Beskidek (805 m n.p.m.)
- Przełęcz Kocierska
- Przełęcz pod Gancarzem (735 m n.p.m.)
- Przełęcz Władysława Midowicza
- Rogacz (828 m n.p.m.)
- Schronisko PTTK Leskowiec
- Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
- Ścieszków Groń (779 m n.p.m.)
- Skały "Zwalisko"
- Smrekowica (885 m n.p.m.)
- Wierzchowina (487 m n.p.m.)
- Wieża widokowa Łysina (Ścieszków Groń)
- Wodospad Dusiołek
- Zbójeckie Okno
- Złota Góra w Beskidzie Małym (757 m n.p.m.)
- Źródło Zimna Woda