Jaskinia Wietrzna Dziura
Jaskinia Wietrzna Dziura (lub Smocza Jama) to jaskinia położona jest w zachodniej części Beskidu Małego, w obrębie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, w Wilkowicach. Jaskinia posiada podłużny kształt, jest wąskim, 20-metrowym korytarzem, pomiędzy skałami, który lekko obniża się od wejścia w dół. Strop korytarza jest płaski, a jego dno tworzy rumowisko głazów. Od głównego, obszernego korytarza, w jego części środkowej i końcowej odchodzą ciasne, kilkumetrowe korytarzyki. We wnętrzu jaskini zaobserwowano wiele gatunków mchów. Ze zwierząt występują tu liczne pajęczaki, szczerbówka ksieni i nocek duży. Od marca 1993 roku grota jest pomnikiem przyrody nieożywionej.
Grota leży w grzbietowej partii Magurki około 0,8 km na wschód od schroniska PTTK, kilkadziesiąt metrów na południe od szlaku turystycznego. Nieopodal przebiega granica z gminą Łodygowice.
Jaskinia powstała w wyniku rozszerzania się szczelin ciosowych w strefie grzbietowej masywu Magurki i jest charakterystycznym przykładem jaskini pseudokrasowej typu szczelinowego.
Źródło: wikipedia.pl
Po raz pierwszy wymieniona została w „Dziejopisie żywieckim” A. Komonieckiego powstałym w 1704 r., a tak opisał ją kronikarz: „Niedaleko od Skrzecznie jest góra w Łodygowskim Państwie nazwana Magórka, a tam ma bydź dziura jedna, w którą gdyby kaczora wpuścił, w Jaworzu, za Bielskiem mila, wypłynąłby wodą”. Oprócz tego opisywana była w przewodnikach turystycznych K. Sosnowskiego w I połowie XX w. i w „Ilustrowanym przewodniku po Galicji” M. Orłowicza (1919).
Źródło: wikipedia.pl
Od schroniska na Magurce idziemy grzbietem, szlakiem turystycznym (znaki niebieskie) w kierunku Czupla (generalnie na E). W miejscu, gdzie na drodze grzbietowej znajduje się mokradło (około 10 minut marszu od schroniska) skręcamy ścieżką leśną ukośnie w prawo. Dalej po około 50 m skręcamy w lewo (równolegle do szlaku), następnie 20 m idziemy prostą ścieżką. Otwór jaskini (z dala niewidoczny) znajduje się po prawej stronie, w zagłębieniu, w odległości 8 m od ścieżki. Nie opodal duże wysypisko śmieci. Dojście nieskomplikowane, otwór łatwy do znalezienia. Zwiedzanie głównej partii jaskini bez trudności (tylko w partiach przyotworowych trzeba się czołgać), boczne korytarze są jednak bardzo ciasne.
Źródło: jaskiniepolski.pgi.gov.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
Beskid Mały
- Chatka na Rogaczu
- Chrobacza Łąka (828 m n.p.m.)
- Czupel (933 m n.p.m.)
- Dom turystyczny na Hrobaczej Łące
- Góra Potrójna (847 m n.p.m.)
- Góra Żar (761 m n.p.m.)
- Groń Jana Pawła II (890 m n.p.m.)
- Jaskinia Komonieckiego (Grota Komonieckiego)
- Jaskinia Lodowa w Zamczysku
- Jaskinia Wietrzna Dziura
- Jezioro Czanieckie
- Jezioro Międzybrodzkie
- Kamieniołom Mucharz
- Leskowiec (922 m n.p.m.)
- Łamana Skała (929 m n.p.m.)
- Madohora (873 m n.p.m.)
- Magurka Wilkowicka (909 m n.p.m.)
- Pańska Góra (Beskid Mały)
- Park Krajobrazowy Beskidu Małego
- Platforma widokowa na Hrobaczej Łące
- Platforma widokowa na Magurce Wilkowickiej
- Polana Suwory
- Potrójna (884 m n.p.m.)
- Przełęcz Beskidek (805 m n.p.m.)
- Przełęcz Kocierska
- Przełęcz pod Gancarzem (735 m n.p.m.)
- Przełęcz Władysława Midowicza
- Rogacz (828 m n.p.m.)
- Schronisko PTTK Leskowiec
- Schronisko PTTK na Magurce Wilkowickiej
- Ścieszków Groń (779 m n.p.m.)
- Skały "Zwalisko"
- Smrekowica (885 m n.p.m.)
- Wierzchowina (487 m n.p.m.)
- Wieża widokowa Łysina (Ścieszków Groń)
- Wodospad Dusiołek
- Zbójeckie Okno
- Złota Góra w Beskidzie Małym (757 m n.p.m.)
- Źródło Zimna Woda