Spływ kajakowy (Maluszyn-Krzętów) po Pilicy
Pilica mająca swe źródła na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest najdłuższym lewym dopływem Wisły, do której wpływa w okolicach Ostrówka, długość rzeki wynosi 332km. Obszar źródliskowy charakteryzuje się sporą zmiennością, można przyjąć okolice kirkutu w miejsowości Pilicy. Koryto jest bardzo urozmaicone, w większości naturalnie meandrujące z licznymi wysepkami, zakolami, odnogami.
W górnym odcinku rzeka jest stosunkowo wąska z powalonymi drzewami w nurcie (regularnie poprawiana drożność), o spadku około 1,15‰ do Koniecpola. Od Maluszyna koryto staje się szersze, spadek wynosi około 0,5‰ a dno i brzegi są w wielu miejscach piaszczyste co przy czystej i w większości płytkiej wodzie zachęca do kąpieli.
Spławna od Żarnowca, dla małych kajaków od Wierbki, jednak powyżej Szczekocin liczne uciążliwe do pokonania progi i mostki.
Dogodna trasa spływu kajakowego Pilicą z Maluszyna:
- Maluszyn - Bobrowniki / Krzętów, ok. 17,5 / 19,5km, czas 4,5-5,5 godz., (przy szybszym wiosłowaniu 3,5-4 godz.), traa łatwa, brak przenosek
Pierwszy łatwy, pozwalający na pełen relaks, odcinek od źródeł Pilicy, doskonały na rodzinne spływy. Dno zasadniczo piaszczyste, miejscami muliste, w bardzo wielu miejscach niewielkie piaszczyste plaże idealne na krótki postój, brzegi w większości łatwo dostępne. Nurt wolny od roślinności, miejscami dość szybki, do mostu w Sudzinku rzeka meandruje, są konary i drzewa w nurcie, jednak zazwyczaj bardzo łatwe do ominięcia. Pilica płynie w większości otwartym terenem, tylko miejscami zbliża koryto do ściany lasu, lecz poza pierwszym kilometrem na brzegach bardzo dużo drzew i krzewów.
W weekendy na rzece spory ruch kajakarzy, jednak specyfika odcinka pozwala na uniknięcie tłoku i bez problemów można delektować się wspaniałymi widokami, oraz obserwować przyrodę środowiska ziemno-wodnego. Geograficznie to Niecka Włoszczowska a poniżej Krzętowa rzeka zbliża się do północno zachodniego skraju Pasma Przedborsko Małogoskiego, którego południowa część odwadniana jest przez Nidę.
Źródło: kajakiempopilicy.pl