Krzyże pokutne w Miłkowie
trzy krzyże pokutne wmurowane w ogrodzenie kościoła pw. św. JAdwigi w Miłkowie.
Pierwszy, krzyż łaciński, wykonany z piaskowca o wymiarach 86x91 cm, ma piękne ryty przedstawiające miecz i stopy (buty?). Powszechnie uważa się, iż są to stopy rycerza w zbroi, choć niektórzy skłaniają się do interpretacji stwierdzającej, że jest to atrybut zawodowy zamordowanego (szewca). Niemniej większość znawców tematu przypisuje temu rytowi pierwszą wersję. Nie wiadomo tylko dlaczego przedstawione na ramionach krzyża stopy są różnej wielkości. Ta na prawym ramieniu jest wąska, a na lewym szeroka. Ze względu na to, iż w obiekcie tym brakuje dołu trzonu, ryt miecza również nie jest cały. Krzyż został wmurowany w zewnętrzną stronę muru cmentarnego, 6 - 10 metrów na lewo od starej bramy, będącej metalową kratą ujętą z obu stron ceglanymi słupami zwieńczonymi kamiennymi kulami.
Drugi (środkowy) krzyż łaciński z piaskowca (67x153 cm) ma wyrytą kuszę. Widoczna jednak jest ona tylko na wysokości ramion - reszta została zatarta. Jego trzon rozszerza się z 25 cm przy ramionach do około 39 u dołu (piszę około, gdyż prawy róg ma utrącenie).
Trzeci krzyż (pierwszy z lewej), uchodzi za maltański. Wykonany z piaskowca (47x111 cm), jest pęknięty powyżej ramion, ale ponieważ znajduje się w murze, nic mu nie grozi. Ma on baryłkowaty trzon. Przed ostatnią wojną światową nie był znany, a światło dzienne ujrzał po obsypaniu się tynku z muru.
Źródło: jbc.jelenia-gora.pl