Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy
Gminny Ośrodek Kultury w Rajczy jest samorządową instytucją kultury, której organizatorem jest Gmina Rajcza. Jego podstawowym celem jest pozyskanie i przygotowanie środowiska lokalnego do aktywnego uczestnictwa w kulturze, współtworzenie wartości kulturalnych oraz udział w promocji gminy. Zgodnie ze statutem, do zadań GOK należy w szczególności:
- w ramach realizacji zadań z dziedziny kultury:
- rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb oraz zainteresowań kulturalnych;
- edukacja kulturalna i wychowanie estetyczne przez sztukę;
- stwarzanie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego;
- organizowanie czynnego uczestnictwa wżyciu kulturalnym mieszkańców i gości gminy Rajcza, w różnych formach działalności kulturalnej i rozrywkowej;
- współdziałanie z organizacjami społeczno-kulturalnymi, sportowymi, stowarzyszeniami i innymi jednostkami z terenu kraju i zagranicy;
- koordynowanie imprez kulturalno-oświatowych i rekreacyjnych;
- w ramach realizacji zadań w zakresie ochrony dziedzictwa narodowego:
- gromadzenie i zbieranie przedmiotów i dokumentów związanych z historią gminy i kraju;
- podtrzymywanie tradycji lokalnych i narodowych;
- tworzenie warunków do podtrzymywania tradycji folklorystycznych i rozwijania rękodzieła artystycznego i ludowego;
- tworzenie banku informacji w oparciu o wymienione działania;
- opieka nad miejscami pamięci narodowej;
- w ramach realizacji zadań promocyjnych:
- prowadzenie całokształtu spraw w zakresie promocji gminy w kraju i za granicą;
- organizowanie i prowadzenie działań promocyjnych;
- administrowanie i bieżąca aktualizacja strony internetowej gminy;
- utrzymywanie kontaktów ze środkami masowego przekazu;
- udział w imprezach promocyjnych odbywających się poza terenem gminy;
- w ramach realizacji zadań z zakresu informacji:
- organizowanie i koordynowanie działalności gminnej informacji turystycznej;
- wydawanie informatorów oraz innych materiałów drukowanych;
- współdziałanie z organizacjami i stowarzyszeniami w dziedzinie rozwoju gminnej informacji turystycznej.
Działalność GOK jest szeroka i wielokierunkowa. Dotyczy nie tylko zagadnień z dziedziny wychowania, edukacji oraz upowszechniania kultury, programowania osiągnięć i dorobku artystycznego, a także odnowy dziedzictwa kulturowego gminy, ale również niezwykle ważnych działań związanych z promocją turystyczną gminy. Instytucja zajmuje się bowiem nadzorowaniem i animowaniem całości życia kulturalnego na terenie gminy, w każdym możliwym aspekcie. Sprawuje również opiekę nad miejscami pamięci narodowej oraz prowadzi dokumentację Komitetu Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa. Współpracuje również na co dzień ze wszystkim instytucjami i organizacjami upowszechniania kultury aktywnymi na terenie gminy, jak również poza jej granicami.
Kluczową działalnością ośrodka jest prowadzenie licznych zajęć, które mają na celu podnoszenie wiedzy i kształtowanie umiejętności oraz umożliwienie realizacji indywidualnych pasji i zainteresowań. Mają one również wydźwięk społeczny, pomagają bowiem budować wzajemne więzy i poczucie integracji ze społecznością lokalną. Wspierają także w dużym stopniu rozwój amatorskiego ruchu artystycznego. Animowanie życia kulturalnego przejawia się przede wszystkim w organizacji lub współorganizacji wielu imprez. Na stałe w kalendarz wydarzeń gminnych wpisały się już takie propozycje, jak: Posiady Gawędziarskie, Majówka Samorządowa, Ogólnopolski Zlot Miłośników Beskidów, Piknik Królewski, Piknik Pszczelarski, Amatorski Konkurs Powożenia i Tor Odwagi Kuców i Koni, Letni Festiwal Muzyczny, Wawrzyńcowe Jarmarki, Festiwal Piosenki Turystycznej, a także Ogólnopolski i Międzynarodowy Narciarski Rajd Chłopski, Zawody w Slalomie Równoległym na Complu i Otwarte Mistrzostwa Powiatu Żywieckiego w Narciarstwie Alpejskim.
Źródło: peuk.fiiz.pl