Data powstania obiektu: 1890 r.

Postument: Podstawa trzyelementowa. Dolny element w formie grubej stopki z górną krawędzią profilowaną esowato. Środkowa część podstawy ma górną krawędź profilowaną kowadełkowo. Górna część szeroka. Na jej froncie profilowana kwadratowa płycina o narożnikach wyciętych trójlistnie. W płycinie wyryta data 1890. Na podstawie daszkowy, podcięty gzyms. Cokół niski, nieco węższy od podstawy, z ostrołukowo zwieńczoną wnęką. Pod gzymsem cokół obwiedziony listwą. Gzyms podcięty łukowo, z trójkątnymi naczółkami i ćwierćrozetkami w narożnikach.

Figury: Figury we wnęce brak. Po figurze pozostał stopień pod wnęką, szeroki, zakończony spłaszczoną gałką.

Krzyż: Krzyż na dwuczęściowej stopce. Dolna część zwieńczona daszkowo. Górna część ze ściętymi górnymi krawędziami i kryształowymi przyporami. Ramiona krzyża zakończone koniczynowo. Mała figura Chrystusa z urwaną lewą dłonią. Mały, niesymetryczny kartusz INRI, w układzie poziomym.

Otoczenie: Krzyż stoi z boku placu kościelnego, przy kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego, na małym zieleńcu. Podniesiony na dwóch płytach. Do krzyża prowadzi chodnik.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 5 lat temu

Dane teleadresowe

Nowary 16
41-710 Ruda Śląska
place
50.267660, 18.864236Skopiowano do schowka
N50º16'3.576", E18º51'51.25"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Sakralne To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.