Grupa bojowa "Wirek" - 7. Schron pozorno-bojowy

Nr ewidencyjny miejsca pamięci:
32/37
Opis

Schron został wybudowany w klasie odporności "B". Obiekt ukryty w kępie zarośli tak gęstych, że z odległości 1 m jest niewidoczny. Zachował się w stosunkowo dobrym stanie, chociaż część pozorna, lekko odrywa się od izby bojowej. Zachowało się dolne skrzydło drzwi wejściowych i równia ogniowa przy strzelnicy głównej rkm. Obiekt posiada dodatkową strzelnicę rkm do ognia bocznego. Schron jest częściowo przysypany ziemią.

Źródło: fortyfikacja.pl

Historia

W skład grupy bojowej wchodziły dwa ciężkie schrony uzupełnione obiektami pozorno-bojowymi i polowymi schronami piechoty. Jego zadaniem było osłanianie od południa Rydy Śląskiej Wirek i uzupełnienie obrony pomiędzy p.o "Nowy Butom - Czarny Las" a p.o "Szyb Artura" w Kochłowicach. Odcinek ten jest bardzo interesujący ze względu na stan zachowania niektórych elementów, jak również osobliwość obiektów.

Źródło: fortyfikacja.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Gwiżdża
41-710 Ruda Śląska
place
50.262300, 18.866313Skopiowano do schowka
N50º15'44.28", E18º51'58.727"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).