Gr. boj. "Wirek" - 5. Schron polowy
32/37



Polowy schron piechoty wchodzący w skład grupy bojowej "Wirek", który obecnie znajduje się na terenie ogródków działkowych w Rudzie Śląskiej. To nietypowy obiekt militarny – lekki polowy schron piechoty tzw. "urban", wybudowany w 1939 roku jako element uzupełniający linię obrony. To żelbetowa konstrukcja przystosowana do ognia bocznego dwustronnego, przeznaczona dla dwóch ciężkich karabinów maszynowych wz. 30.
Fortyfikacja pod altanką i basenem
Dziś schron został niemal całkowicie wchłonięty przez zabudowę rekreacyjną – jego konstrukcja ukryta jest pod altanką, a na stropie znajduje się... basen. Jedynym widocznym fragmentem jest charakterystyczne ucho oraz część nawisu nad jedną ze strzelnic. To unikalna sytuacja, pokazująca, jak dawna infrastruktura militarna może współistnieć z miejską zabudową...
Stan zachowania i znaczenie
Choć schron utracił wiele ze swojego oryginalnego charakteru – brak w nim pancerzy, drzwi, wyjścia ewakuacyjnego czy systemu wentylacji – jego obecność została uwzględniona w gminnej ewidencji zabytków Rudy Śląskiej. Obiekt przypomina o intensywnych przygotowaniach obronnych II Rzeczypospolitej tuż przed wybuchem II wojny światowej.
Mały schron o dużym znaczeniu
Obsługiwany przez około ośmioosobową załogę, schron typu B miał zapewnić flankujący ogień ckm na kierunkach zagrożonych obejściem pozycji. Jego lokalizacja i funkcja taktyczna świadczą o przemyślanej organizacji pola walki, nawet w przypadku lekkich, tymczasowych konstrukcji.
Schemat schronu
Rys. Schemat schronu polowego grupy bojowej "Wirek".
Źródło: wirtualnaruda.pl / fortyfikacja.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
OWŚ - Grupa bojowa "Wirek"
- Gr. boj. "Wirek" - 1. Schron pozorno-bojowy
- Gr. boj. "Wirek" - 2. Schron bojowy nr 34
- Gr. boj. "Wirek" - 3. Schron pozorno-bojowy
- Gr. boj. "Wirek" - 4. Schron bojowy nr 35
- Gr. boj. "Wirek" - 5. Schron polowy
- Gr. boj. "Wirek" - 6. Schron pozorno-bojowy
- Gr. boj. "Wirek" - 7. Schron pozorno-bojowy
- Gr. boj. "Wirek" - 8. Schron polowy
- Gr. boj. "Wirek" - 9. Schron w budynku szkoły