Data powstania obiektu: 1890 r.
Opis
Dwór został wybudowany w 1890 r. przez znaną niemiecką rodzinę von Ballestrem. Po wojnie majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w PGR. W 2010 r. w XXI rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów zostało tutaj otwarte Muzeum PRL-u.

Folwark Dwór Nowa Ruda, w którym obecnie swoją siedzibę ma jedyne w Polsce Muzeum PRL-u, został wybudowany przez niemiecką rodzinę von Ballestrem pod koniec XIX w. Po II wojnie światowej majątek przeszedł na własność Skarbu Państwa i został zmieniony w Państwowe Gospodarstwo Rolne (PGR). Po zamknięciu PGR-ów w Polsce pozostawiony sam sobie folwark popadał w coraz większą ruinę. Na początku XX w. obiekt przejęła Fundacja Minionej Epoki, która zaadaptowała go na siedzibę muzeum, które swoją działalność zainaugurowało 4 czerwca 2010 r., w XXI rocznicę pierwszych demokratycznych wyborów wystawą „Zaczynamy od końca …”. Wystawa ta przygotowana została we współpracy z Archiwum Państwowym w Katowicach, Instytutem Pamięci Narodowej oddział w Katowicach, Zarządem Regionu NSZ Solidarność Lublin, Archiwum Państwowym w Lublinie, Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie, pod Patronatem Medialnym TVP Katowice. Znalazły się na niej m.in. materiały z teczek IPN, dokumenty archiwalne ze zbiorów Archiwum Państwowego, plakaty wyborcze, dokumenty strony rządzącej i opozycji, słynne plakaty „Solidarności”.

Muzeum PRL-u stworzone przez Fundację Minionej Epoki to jedyne takie miejsce w Polsce. Jego podstawowym zadaniem jest odzwierciedlenie codziennego życia w powojennej Polsce. Za statut jego, jak i fundacji, która postawiła sobie za cel stworzenie tego miejsca, można uznać jej deklarację patronacką, która brzmi:

„My, niżej podpisani, w trosce o zachowanie pamięci o historii naszego Narodu oraz mając na względzie zamiar wzmacniania poczucia patriotyzmu pośród młodego pokolenia Polaków, pragniemy objąć honorowym patronatem inicjatywę stworzenia „Muzeum PRL-u”. Wierzymy, że powyższe przedsięwzięcie, przypomni iż czasy, które z perspektywy XXI w. odznaczają się, głównie w filmach z tamtej epoki, groteskowym obrazem, niosły za sobą również brzemię ucisku i represji. Pragniemy, by młodzi Polacy poznawali prawdę o ówczesnych zdarzeniach, sposobie życia, poznali warunki w jakich dorastali ich rodzice, a starsza część społeczeństwa przypomniała sobie czasy swej młodości. Popierając inicjatywę utworzenia Muzeum, zobowiązujemy się do wspierania dostępnymi nam środkami tego szlachetnego przedsięwzięcia, a w szczególności objęcia go swym patronatem. Powstanie tego Muzeum w naszym przekonaniu przyczyni się do pogłębienia świadomości historycznej oraz odpowiedzialności współczesnego społeczeństwa za losy Narodu Polskiego. Przedsięwzięcie to jest apolityczne i ma na celu jedynie zebranie, zachowanie i udostępnienie szeroko rozumianych materiałów na temat okresu w dziejach Polski od 22 lipca 1944 r. do 29 grudnia 1989 r.”

Otwarte w 2010 r. muzeum to duże przedsięwzięcie, a jego zbiory są naprawdę bogate. Pochodzą przede wszystkim z darów i każdy z nas takim darczyńcą może się stać, jeżeli tylko posiada cokolwiek, co wiąże się z życiem codziennym tamtych niezapomnianych 55 lat. Tak więc na ekspozycji obejrzeć można pralkę Światowit, kuchenkę gazową, szklanki musztardówki, makatki, odtwarzacz szpulowy, stary czajnik, puszki po kawie marago, klaser ze znaczkami czy „skarby” ukryte w barku nieśmiertelnej meblościanki, a wszystko to wzbudza entuzjazm zarówno młodych, którzy czasy te znają tylko z opowiadań rodziców i dziadków, jak i starszych, którzy wracają we wspomnieniach do minionych lat. Zwiedzający przechodząc przez poszczególne sale ekspozycyjne przenoszą się w czasie poszczególnymi dziesięcioleciami. Zapoznają się jednak nie tylko ze stylem życia minionych lat, ale również z sytuacją polityczną, walką o wolność i znaczącymi w niej momentami, takimi chociażby jak wydarzenia w Poznaniu w 1956 r., wydarzenia marcowe i sierpień 1980 r.

Na terenie muzeum działa także Park Pomników (w którym znajduje się m.in. przywieziony ze Strzelec Opolskich pomnik Przyjaźni Polsko-Radzieckiej), gabinet Pierwszego Sekretarza, muzeum motoryzacji oraz kino „Uciecha”, w którym prezentowana jest wystawa plakatów z lat 50. XX w. pochodzących ze zbiorów Galerii Socrealizmu w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce oraz stare postery kinowe z polskimi aktorami (m.in. Piotr Fronczewski, Aleksandra Śląska, Jerzy Zelnik i wielu innych).

Przy muzeum funkcjonują sale edukacyjne, w których odbywają się lekcje historii dotyczące Polski Ludowej.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

Miejsce, gdzie obecnie utworzono Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej, to dawne Państwowe Gospodarstwo Rolne czyli tzw. PGR. Muzeum prowadzi Fundacja Minionej Epoki, a otwarcie Muzeum miało miejsce 4 czerwca 2010 roku.

Kompleks budynków został wybudowany w 1890 roku przez rodzinę von Ballestrem (tą samą która, była właścicielem Pałacu w Pławniowicach), a po II wojnie światowej majątek ten został przejęty przez Skarb Państwa i utworzono tam PGR. Po likwidacji PGR-ów w Polsce miejsce to opustoszało i zostało niemal całkowicie zrujnowane...

Dopiero dzięki staraniom Fundacji Minionej Epoki i utworzonemu tam Muzeum PRL-u, dawny folwark rodziny von Ballestrem - Dwór Nowa Ruda - nabrał nowego charakteru.

Uwagi

Folwark Dwór Nowa Ruda, z uwagi na pełnione obecnie funkcje placówki muzealnej, jest obiektem udostępnionym do zwiedzania. Mieszczące się w nim Muzeum PRL-u jest czynne od środy do niedzieli w godz. od 10:00 do 18:00.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Zajęcza 42
41-711 Ruda Śląska
place
50.287893, 18.832873Skopiowano do schowka
N50º17'16.415", E18º49'58.343"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).

Inne w kategorii: Pałace, dwory, wille To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.