Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach (Bytom)

Opis

Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach − pałac znajdujący się w Miechowicach, w obszarze miasta Bytom.

Historia

W dzielnicy Bytomia, Miechowicach zachowały się ruiny dziewiętnastowiecznej rezydencji Thiele-Wincklerów, jednego z najpotężniejszych rodów związanych ze śląskim przemysłem. Kolorowa litografia z połowy XIX wieku prezentuje nam potężną bryłę neogotyckiego zamczyska, zbudowanego w popularnym wówczas „stylu Tudorów”, otoczonego parkiem. Malownicza budowla, silnie rozczłonkowana, z systemem wykuszy, wieżyczek zwieńczonych blankami, ażurowych balustrad i „gotyckich” łuków, z dominującą czterokondygnacyjną wieżą, kojarzy się ze starą rodową siedzibą i sugeruje potęgę oraz zamożność właściciela - w tym wypadku przedstawiciela nowej klasy - magnata przemysłu.

Jak podają źródła, w latach 1812-1817 kupiec Ignacy Domes rozpoczął budowę neogotyckiego zamku dla swojej córki, żony Franciszka Arezina, później Fr. Wincklera. W roku 1844 r., po zniszczeniach których przyczyną była trąba powietrzna(!), rozpoczęto przebudowę obiektu. Niemal nowa, rozbudowana, powiększona o dwa skrzydła, w dalszym ciągu neogotycka rezydencja stanęła dla Huberta von Thiele-Wincklera w latach 1855-1857, według projektów oraz pod nadzorem inspektorów budowlanych Nottebohma i Koeppena (raczej Koebeke). W 1901 roku Thiele-Wincklerowie przenieśli swoją siedzibę do Mosznej, a opuszczony zamek w Miechowicach zaczął powoli popadać w ruinę. Ostatecznie w 1925 roku został sprzedany, następnie w 1928 roku teren dworski został włączony do gminy Miechowice. W 1954 roku została wysadzona część ruin zamku.

Herb rodu Thiele-Wincklerów

Herb składa się z połączenia dwóch herbów oddzielnych rodów: Thiele i Winckler. Herb Thiele przedstawiał w błękitnym polu tarczy zgięty naramiennik rycerski od ramienia do dłoni i umieszczone z obu jego stron trzy heraldyczne róże zaś herb Wincklerów, nawiązując do nazwiska, posiadał w czerwonym polu tarczy złota kątownicę (niem. Winkel) i obok gwiazdę sześcioramienną.

Herby te łącznie z nazwiskami zostały połączone w herb czteropolowy, w którym pole pierwsze i czwarte - herb Thiele, pole drugie i trzecie - herb Winckler.

Źródło: Emmerling Danuta, Górnośląskie zamki i pałace, 1999.

Literatura
  1. Emmerling Danuta, Górnośląskie zamki i pałace, 1999.
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Dzierżonia
41-908 Bytom
place
50.358183, 18.852856Skopiowano do schowka
N50º21'29.459", E18º51'10.282"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Inne w kategorii: Pałace, dwory, wille To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.