Osiedle robotnicze "Kaufhaus" w Rudzie Śląskiej
Osiedle Kaufhaus zostało wybudowane dla pracowników powstałej w 1840 roku huty „Pokój”. Po pewnym czasie na osiedlu powstała również część usługowa, wybudowano m.in: dom noclegowy dla samotnych robotników. W 1904 roku, na zakończenie pierwszego etapu budowy zbudowano w samym środku osiedla dom towarowy, od którego osiedle zaczerpnęło nazwę. Dom Towarowy „Kaufhaus” był w tamtych czasach fenomenem na skalę europejską. Wyznaczał on samoistnie centrum osiedla, wokół którego koncentrowało się życie mieszkańców. Około 1906 roku powstała druga część osiedla, położona przy obecnej ulicy Podgórze.
Budynki mieszkalne na osiedlu to typowe familoki ciągnące się wzdłuż ulic, mające jedynie skromne detale architektoniczne, dwa piętra i dwuspadowy dach.
Wznoszono je w dwóch typach. W jednym umieszczonych było na każdym piętrze sześć małych mieszkań, do których dostęp był z jednej klatki schodowej. Budynki gospodarcze i sanitariaty umiejscowione były na podwórzu.
Drugi typ charakteryzował się dwiema klatkami schodowymi, dwoma dużymi, dwupokojowymi mieszkaniami na każdym piętrze, na które przypadała jedna ubikacja, położona na półpiętrze.
Źródło: peuk.fiiz.pl
W II poł. XIX w. nazywano go kolonią Gute Hoffnung (Dobra Nadzieja), jednak kiedy osiedle znalazło się po polskiej stronie w latach 30. XX w. nazwano je Kolonią Styczyńskiego.