Ruiny zamku w Rybnicy

Nr w rejestrze zabytków:
A/759/961 z 13.12.1961
Data powstania obiektu: XIV w.
Opis

Zamek w Rybnicy to obecnie ruiny zabytkowego zamku ulokowanego na południe od zabudowy wsi na wąskim, wydłużonym granitowym wzgórzu wyniesionym ok. 20 m ponad otaczający je teren podmokłej, płaskodennej doliny. Pierwotnie trójkondygnacyjny, murowany z kamienia z dodatkiem cegły, pozbawiony muru obronnego. Wzniesiony na planie prostokąta o wymiarach ok. 24 x 13 m z wysuniętym ryzalitem baszty alkierzowej w narożniku północno-wschodnim, nakryty był - jak wynika ze źródeł ikonograficznych - wysokim dachem dwuspadowym.

Do dziś zachowała się jedynie północna ściana głównego dwukondygnacyjnego domu mieszkalnego i fragment ściany zachodniej z łamanego granitu i cegły wokół okien. Okna prostokątne lub zamknięte łukiem.  Na uwagę zasługują sfazowane obramienia okien. Piwnice o sklepieniach kolebkowych są zasypane. Zamek ostatecznie opuszczony w  I poł. XIX w.

Zachowane relikty obiektu wskazują, że zamek powstał dopiero w XV lub XVI w. Przebudowany został w 1750 i 1786 r. W pierwszej poł. XIX w. został opuszczony. Obecnie obiekt jest w stanie ruiny. Pierwotny wygląd zamku przedstawiono na rycinach pochodzących z XVIII wieku. Zamek był budowlą założoną na planie prostokąta, trójkondygnacyjną z czworobocznym ryzalitem na dłuższej osi, w którym mieściła się kuchnia. Mury zamku wzniesione zostały z łamanego kamienia, miejscowej skały granitowej. Budynek był nakryty stromymi dachami. Budynek miał wymiary 15 x 25 m.

Źródło: zabytek.pl / wikipedia.pl

Historia

Być może już na przełomie XIII i XIV w. znajdowała się tu siedziba rycerska, której właścicielem był Henryk Reibnicz, figurujący w dokumencie piastowskiego księcia Bolka I z 1288 r. Dokument Henryka jaworskiego z 1316 r. mówi o przyznaniu niewymienionej z imienia osobie różnych wolności i wyższego prawa sądowniczego nad Rybnicą. W 1345 r. Rybnica pojawia się na dwóch dokumentach Henryka jaworskiego. Miejscowość występuje tu obok wsi Strupice i Barcinek oraz folwarku w Jeżowie Sudeckim, z których książę nadał rycerzowi Konradowi von Czirnowi swoje dochody, należące do lenna zamkowego w Jeleniej Górze. Synami Konrada byli Konrad, Mikołaj i Francuzko, odnotowani w latach 1390-1395. W samej Rybnicy poświadczone są dobra Konrada i Mikołaja w 1393 r. Związek Konrada z Rybnicą zamanifestował się w 1394 r. poprzez jego przydomek (Conrad von Czyrnen von der Reibnitz genant).

Według tradycji, która nie jest jednak potwierdzona w dokumentach, zamek miał wznieść czeski król Karol IV w drugiej poł. XIV w. (w 1364/1365 lub 1369 r.). W tym okresie miała powstać nazwa zamku Laudis Palatium, która z czasem zwulgaryzowała się do postaci Läusepelz.

Do czasów współczesnych zachowała się ściana, zasypane piwnice oraz szczątkowo detal architektoniczny.

Źródło: zabytek.pl

Zaktualizowano 5 miesięcy temu

Dane teleadresowe

58-512 Rybnica
place
50.911691033309744, 15.619220863321997Skopiowano do schowka
N50º54'42.088", E15º37'9.195"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Pogórze Izerskie

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.