Baszta w Sławkowie
Dawna baszta obronna w Sławkowie.
Historia browarnictwa sławkowskiego sięga co najmniej XV wieku. Źródła pisane podają, że znajdowała się tu wówczas słodownia, zaopatrująca w "napoje wyskokowe" cały tzw. klucz sławkowski (obejmujący wówczas tak odległe miejscowości jak Jaworzno czy Imielin).
Na początku XIX wieku w Sławkowie istniały już aż trzy browary, z czego opisywany poniżej, znajdujący się przy ulicy Browarnej, był najmniejszym - nazywany był przez mieszkańców miasta "małym browarkiem". Nie wiadomo, kiedy dokładnie i z czyjej inicjatywy powstał.
Wzniesiono go na obrzeżach miasta, tuż przy dawnych murach obronnych. Rozwijający się zakład wchłonął w swoją zabudowę część obwarowań, w tym jedną z baszt, która stała się swojego rodzaju wizytówką obiektu (zwłaszcza po odbudowie wieży po II Wojnie Światowej i przyozdobieniu jej szczytu charakterystycznym krenelażem).
W XIX wieku niewielki browar stał się własnością rodziny Lichterowiczów, a następnie rodu Niepielskich: Maria Lichterowicz wyszła za mąż za Józefata Niepielskiego (bratanka ówczesnego proboszcza sławkowskiego, Wincentego Niepielskiego) i wniosła mu zakład w posagu.
Mariaż ten, zawarty pomimo oburzenia mieszczan, wyszedł browarowi na dobre.
Źródło: straznicyczasu.pl