Grupy obiektów:Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra - Fort Chochoł Mały

Nr w rejestrze zabytków:
A/4708/861 z 13.04.1961 i z 27.11.2001
Data powstania obiektu: 1765-1777 r.
Opis

Fort Chochoł Mały jest dziełem obronnym o narysie kleszczowym, otoczony fosą.
Dziedziniec osłonięty z trzech stron kazamatami. Środkowe, o długości 40 metrów stanowiły miejsce zakwaterowania dla 94 osobowej obsady fortu. Prowadziły do nich dwa wejścia. Od jednego z pomieszczeń prowadził korytarz do dwóch kojców strzeleckich znajdujących się w zatoce lewych kleszczy. Kazamaty po stronie prawego barku skrywają pierwotnie sięgającą 25 metrów studnię oraz latrynę. Kazamata po stronie lewego barku to spiżarnia.

Dzisiejszy stan zachowania fortu w głównej mierze związany jest z przeprowadzanymi w 1869 roku przez pruską armię próbami prototypowych dział.

Historia

Zmiany w projektach tego obiektu są stosunkowo nieliczne, właściwie oprócz wersji zrealizowanej znana jest tylko jedna pewna wersja projektowa oraz jedna, o której można przypuszczać, że jest projektem Chochoła Małego. Początkowo miało to być nieduże, kleszczowe dzieło o formie nieco zdeformowanego jaskółczego ogona. Na niektórych planach pojawia się jeszcze modyfikacja w postaci dużej poprzecznicy przecinającej obiekt w poprzek. Najpewniej ok 1770 r. zupełnie przekształcono projekt tego obiektu, miało to zapewne związek z rezygnacją z budowy komunikacji. Ostatecznie zrealizowany obiekt jest znacznie większy - został powiększony o jedno naroże, dostawione od południa, przez co jego front przybrał formę dwóch kleszczy. W porównaniu z pierwotnym projektem część szyjowa jest znacznie szersza. Etapem dochodzenia do ostatecznej wersji Chochoła Małego może być dzieło przedstawione na odręcznym rysunku przechowywanym w spuściźnie po Reglerze. Przedstawia on symetryczne, kleszczowe dzieło obronne, otwarte od strony szyi i zaopatrzone w kazamaty otaczające dziedziniec z trzech stron.

SAM_7691 — kopia

SAM_7691

Źródło: Podruczny G., Przerwa T., Twierdza Srebrna Góra, Wyd. Bellona, Warszawa 2010

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Warowna
57-215 Srebrna Góra
place
50.5748703, 16.6319275Skopiowano do schowka
N50º34'29.533", E16º37'54.939"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).