Grupy obiektów:Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra - Kaponiera Bramy Polnej

Nr w rejestrze zabytków:
A/4708/861 z 13.04.1961 i z 27.11.2001
Data powstania obiektu: 1765-1777 r.
Opis

Kaponiera (schron) Bramy Polnej położony niżej od Fortu Rogowego, był mniejszym dziełem uszczelniającym przełęcz pomiędzy Chochołami a Warowną Górą. Zachowały się po nim tylko czytelne rozplanowanie murów i przejść. W pobliżu dawnego schronu znajduje się dosyć stary zbiornik wody pitnej, stylizowany w swej budowie na obiekt forteczny.

Ten najmniejszy obiekt obronny w twierdzy jest pozostałością po jednej z niezrealizowanych koncepcji twierdzy, pojawił się bowiem w drugiej wersji projektowej sporządzonej przez Reglera. W początkowych założeniach takich obiektów miało być aż trzy. Dwa miały bronić drogi krytej, biegnącej w stronę Kłośnej, a jeden drogi z Dzieła Rogowego w stronę Chochoła Małego. Ponieważ nie zrealizowano dzieła na Kłośnej, nie powstała również biegnąca tam droga i broniące jej kaponiery, tym samym obiekt przy Bramie Polnej stał się jedynym tego rodzaju w Srebrnej Górze. Podobnie jak w przypadku innych elementów twierdzy, tak i tutaj można znaleźć analogie we wcześniej już zrealizowanych obiektach. Najważniejszym jest kaponiera na drodze krytej do Fleszy Wojciechowickiej w Kłodzku. Miała ona identyczny kształt jak srebrnogórska oraz bardzo podobną lokalizację. Najpewniej na tym obiekcje wzorował się Regler, musiał go bowiem znać, gdyż pracował w Kłodzku jako młody inżynier w tym czasie, gdy go wznoszono. Inną analogią jest kaponiera na drodze krytej do Fortu Gwiazda w Głogowie.

Źródło: Podruczny G., Przerwa T., Twierdza Srebrna Góra, Wyd. Bellona, Warszawa 2010

Literatura
  1. Podruczny G., Przerwa T., Twierdza Srebrna Góra, Wyd. Bellona, Warszawa 2010
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Warowna
57-215 Srebrna Góra
place
50.5739232, 16.6350496Skopiowano do schowka
N50º34'26.124", E16º38'6.179"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.