Grupy obiektów:Beskid Żywiecko-Orawski
Opis

Wodospad Roztoki na potoku Roztoki (zwanym też Upornym Potokiem) we wsi Stryszawa w Beskidzie Żywiecko-Orawskim. Wodospad ma dwa progi skalne i łączną wysokość około 5 m. Jest jedną z atrakcji turystycznych wsi Stryszawa. Jego kamienny próg jest podobny do rekina, a podkreśla to namalowana na skale sylwetka rekina. Przy drodze nieco powyżej Wodospadu Roztoki znajduje się głaz z tablicą upamiętniającą prymasa Stefana Wyszyńskiego, który wędrując na Siwcówkę lubił w tym miejscu odpoczywać.

Wodospad znajduje się w lesie na północnych stokach Jałowca. Przy drodze na przysiółku Roztoki jest parking i obok niego droga leśna, która po około 800 m doprowadza do wodospadu. Przy drodze są w tym miejscu ławeczki i drewniane schody, którymi można zejść do wodospadu. Drogą tą prowadzi ścieżka przyrodnicza, która nieco powyżej wodospadu łączy się z żółtym szlakiem turystycznym. Dojście od parkingu do wodospadu zajmuje około 15 minut.

Źródło: wikipedia.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegajce przy Wodospadzie Roztoki:

  • szlak turystyczny żółty Stryszawa-Roztoki – Wodospad Roztoki – skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim. Czas przejścia 1 godz., z powrotem 45 min

Źródło: wikipedia.pl

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano dzisiaj

Dane teleadresowe

Stryszawa
34-205 Stryszawa
place
49.678066223876044, 19.48357991635579Skopiowano do schowka
N49º40'41.038", E19º29'0.888"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Przybliżona pozycja GPS
Miejsce/obiekt, którego dokładna pozycja nie jest ostatecznie ustalona (np. grób na rozległym cmentarzu, bez dokładnie określonej lokalizacji na tym cmentarzu).
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Beskid Żywiecko-Orawski