Baszta Rycerska na Grodzisku w Wodzisławiu Śląskim

Nr w rejestrze zabytków:
757/66 z 30.12.1966
Aktualna funkcja: Wieża Romantyczna w Wodzisławiu Śląskim
Data powstania obiektu: 1867 r. / 2021 r.
Opis

Baszta jest jedyną pozostałością po myśliwskim zameczku wybudowanym w stylu neogotyckim w latach 1867–1868 przez ówczesnego właściciela Wodzisławia – Edwarda Braunsa. Romantyczny zabytek został odrestaurowany w 1991 r., niestety został podpalony w 2004 r. Po latach zaniedbania i opuszczenia w czasie II wojny oraz PRL, w 1991 r. obiekt odrestaurowano staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, otwierając tu znów punkt widokowy. W 2004 r. budowla została podpalona przez nieznanych sprawców. W ostatnich latach udało się zdobyć środki na remont „Baszty Romantycznej”. Od lipca 2021 roku zwiedzający ponownie mogą oglądać panoramę Wodzisławia Śląskiego ze szczytu wieży.

Co można dostrzec z punktu widokowego? Przy dobrej pogodzie oczom ukazują się wschodnie Sudety - opawska część Niskiego Jesionika, pomnik II Wojny Światowej w Hrabyne. Dobrze widoczne są również takie szczyty jak Velky i Mały Roudny. Co ciekawe przy bardzo dobrych warunkach atmosferycznych widoczny jest masyw Pradziada.

Przy baszcie znajduje się stacja naprawcza, która umożliwia bezpłatne zreperowanie roweru, hulajnogi czy deskorolki. Jest to praktyczne rozwiązanie, które pozwala na szybką reakcję w razie niespodziewanej awarii. Urządzenie pojawiło się na Grodzisku w ramach zadania pn. „Rowerowa Pierwsza Pomoc - plenerowe stacje naprawcze w każdej gminie Subregionu Zachodniego”.

Źródło: peuk.fiiz.pl / slaskie.travel

Zwiedzanie

Obiekt jest otwarty do zwiedzania w każdy weekend (soboty i niedziele) w godz. od 12:00 do 18:00.
Osoby, które chciałby zobaczyć od środka ten historyczny zabytek w dni robocze, mogą to zrobić po wcześniejszym umówieniu wizyty. Termin oraz godzinę odwiedzin w tygodniu można zarezerwować pod numerem telefonu: 32 45 90 579.

Źródło:wodzislaw-slaski.pl

Historia

Baszta Romantyczna” wzniesiona została w latach 1867-68 na terenie lasu miejskiego na historycznym Grodzisku, a więc w miejscu gdzie pierwotnie (przed 1257 r.) lokowany był Wodzisław Śląski. Budowla ma ok. 20 m wysokości. Jest ona jednym z symboli miasta i posiada swoistą aurę miejsca magicznego, owianego wieloma legendami. Inicjatorem budowy i pierwszym właścicielem baszty był Edward Brauns, ówczesny właściciel Wodzisławia Śląskiego. Ten emerytowany pułkownik, a zarazem marzyciel i romantyk, postanowił wznieść tutaj myśliwski zameczek. Zbudował także drogę spacerową od strony miasta, a wokół obiektu wytyczył alejki oraz stworzył mały ogród zoologiczny. Do naszych czasów dotrwała jedynie baszta. W 1925 r. basztę nabyli wodzisławscy kupcy: Stefan Krzystek i Jan Kowol. Dokonując remontu oraz przebudowy, otwarli oni tutaj punkt widokowy i restaurację. Cieszyły się one ogromną popularnością, a w dniu otwarcia na wieżę weszło, jak podaje kronika, 338 osób. Od roku 1938, a więc jeszcze przed wkroczeniem tu Niemców, baszta zaczęła jednak popadać w ruinę. Po latach zaniedbania i opuszczenia w czasie II wojny oraz PRL, w 1991 r. obiekt odrestaurowano staraniem Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej, otwierając tu znów punkt widokowy. W 2004 r. budowla została podpalona przez nieznanych sprawców. W ostatnich latach „Baszta Romantyczna” znów była remontowana i czeka na otwarcie. Teren Grodziska, na którym stoi baszta, jest miejscem dawnego osadnictwa, sprzed lokacji miasta w 1257 r. Jak głoszą stare przekazy, już w 1241 miejscowym chłopom udało się zatrzymać tutaj oddział spieszących pod Legnicę Tatarów, spychając ich w pobliskie bagna. Osada pozostała niezdobyta. Wielu tatarskich jeńców osiedliło się zresztą w okolicy, w związku z czym część obecnych mieszkańców posiada tatarskie korzenie.

Źródło: orlegniazda.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Grodzisko
44-300 Wodzisław Śląski
Tel.: +48 32 45 90 579
place
50.006270, 18.484427Skopiowano do schowka
N50º0'22.572", E18º29'3.937"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Sezonowy

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji