Browary Górnośląskie w Zabrzu
Browar w Zabrzu to miejsce pracy kilku pokoleń zabrzan, miejsce wpisane w panoramę miasta. To również wiele marek piw, które na przestrzeni 150 lat tutaj warzono. Huczne obchody 150-lecia Browaru, który przypadły na 2010 r., potwierdziły, jak ważne dla historii miasta jest to przedsiębiorstwo.
Pomimo, iż przemysłowy browar powstał już w 1860 r., jego główne zabudowania pochodzą z lat 1879–1881. Niestety nie przetrwały one w swojej pierwotnej formie do czasów współczesnych z uwagi na duże zniszczenia wojenne. Zmiany w układzie przestrzennym browarnianych budynków wyniknęły również z konieczności dostosowania technologii warzenia piwa do standardów XX, a później XXI w.
Obecnie, Browary Górnośląskie, jako część Browaru Van Pur, odzyskują swoją świetność. Stanowią również ważną atrakcję turystyczną miasta, są bowiem udostępniane zwiedzającym. W czasie „podróży” po zabrzańskim browarze, turyści mają szansę zapoznać się z całym procesem warzenia piwa, i to w warunkach produkcyjnych, a nie na sztucznych makietach. Zwiedzanie obejmuje wizytę w słodowni, warzelni i na liniach produkcyjnych.
Zabrzański browar jest jednym z trzech browarów udostępnionych do zwiedzania, które znajdują się na terenie województwa śląskiego. Nie stanowi jednak multimedialnego, super nowoczesnego muzeum, jak Tyskie Browarium czy Arcyksiążęcy Browar w Żywcu, posiada jednak wielką na nimi przewagę. Tutaj bowiem każdy może zobaczyć cały proces produkcji piwa na wyciągnięcie ręki, jako że zwiedzanie odbywa się na pracujących halach produkcyjnych.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Browar przemysłowy w Zabrzu powstał w 1860 r. Założycielem i pierwszym jego właścicielem był Loebal Haendler, którego rodzina pozostała w jego posiadaniu aż do 1920 r. W 1896 r. przekształciła jedynie posiadaną firmę w spółkę akcyjną pod nazwą Browar Górnośląski Spółka Akcyjna, dawniej L. Haendler. W 1920 r. browar został przejęty przez firmę Ostwerke A.G. z Berlina, która z kolei osiem lat później odsprzedała go znanemu niemieckiemu koncernowi piwowarskiemu Schultheiss-Patzenhofer A.G., którego własnością browar pozostał do rozpoczęcia II wojny światowej w 1939 r.
W czasie działań wojennych zabudowania browaru uległy zniszczeniu. Odbudowano je w latach 1958–1963. Jednocześnie, w 1963 r. powołano Zabrzańskie Zakłady Piwowarsko-Słodownicze, w których skład – oprócz browaru w Zabrzu – weszły również zakłady produkcyjne w Siemianowicach Śląskich, Bytomiu, Raciborzu, Rybniku, Częstochowie i Gliwicach. W 1975 r. przedsiębiorstwo przyjęło nazwę Górnośląskich Zakładów Piwowarskich i połączono je z browarami w Tychach (do 1981 r.).
W 1991 r. po prywatyzacji browar w Zabrzu został przekształcony w jednoosobową spółką Skarbu Państwa pod nazwą Górnośląskie Zakłady Piwowarskie SA, którą zmieniono w 1996 r. na Browary Górnośląskie SA w Zabrzu. Niestety pod koniec lat 90. XX w. browar popadł w poważne kłopoty finansowe, w wyniku których w 1999 r. był zmuszony ogłosić bankructwo. Przetrwał jednak dzięki uporowi pracowników i pomocy ze strony syndyka masy upadłościowej. Dzięki promocji piwa z gatunku pilsner o nazwie Super Piwosz udało mu się wyjść z długów i osiągnąć sukces w sprzedaży na rynku lokalnym.
W najnowszej historii browaru niezwykle ważny był 2005 r., zyskał on bowiem nowego inwestora – Browar Van Pur, dzięki któremu śląska tradycja warzenia piwa ma szansę nadal rozwijać się również na terenie Zabrza.
Źródło: peuk.fiiz.pl
- Modelem do postaci zilustrowanej na etykiecie piwa Super Piwosz był jeden z pracowników browaru.
- Produkowana od 2007 r. marka piwa Górnik Zabrze powstała dzięki inicjatywie kibiców i sympatyków klubu sportowego Górnik Zabrze.