Geografia na maturze dodatkowej - jak się przygotować?
Zaktualizowano 28 dni temuKażdy, kto chce uzyskać wykształcenie średnie pełne, powinien przystąpić do egzaminu dojrzałości, jakim jest matura. Oczywiście osoby, które chcą kontynuować naukę w szkołach wyższych, muszą ponadto zdawać maturę z przedmiotów dodatkowych. To, jakie one będą, konkretnie uzależnione już jest od kierunku studiów. Ponadto to wymagania danej uczelni wskazują, czy musi być to poziom podstawowy, czy rozszerzony. Jakie zatem można wskazać pomoce dydaktyczne, które pomogą nam się przygotować do tego egzaminu w części dodatkowej?
Geografia jako jeden z najczęściej wybieranych przedmiotów
Wybierając przedmiot dodatkowy na maturze, warto sprawdzić, jakie wymagania w tym zakresie ma dana uczelnia na preferowany przez nas kierunek studiów. Niemniej jednak jednym z najczęstszych wyborów jest geografia. W zależności od tego, czy wybierzemy zakres podstawowy, czy rozszerzony będzie obowiązywał nas dany materiał. Można jednak wskazać, że zarówno do jednej, jak i drugiej części konieczna jest m.in. umiejętność posługiwania się mapami i interpretacja ich skali oraz legendy, umiejętność łączenia ze sobą faktów oraz porównywania poszczególnych danych odnośnie np. pasm górskich.
Wybierając się na ten egzamin, konieczne jest posiadanie przy sobie oprócz czarnego długopisu:
- Lupy;
- Kalkulatora (prostego);
- Linijki, gumki i ołówka.
Są to akcesoria, które z pewnością ułatwią nam rozwiązywanie zadań maturalnych z tego przedmiotu.
Jak przygotować się do matury z geografii?
Wybierając maturę z geografii, bardzo często jest to naszym przedmiotem fakultatywnym. W zależności od tego, jak czujemy się na siłach, możemy wybrać zakres podstawowy lub rozszerzony. Przygotowania należy zacząć od określenia zakresu tematycznego, który będzie nas obowiązywał. Koniecznie więc sięgnij po pomoce naukowe przygotowujące do matury z geografii! Bowiem dzięki nim będziesz mógł usystematyzować swoją wiedzę, a następnie sprawdzić ją w praktyce i zweryfikować ewentualne braki, koniecznie do powtórzenia. Wśród książek wartych uwagi można wyróżnić:
- Vademecum. Matura 2022. Geografia, autor: Agnieszka Łękawa;
- Repetytorium maturzysty 2022. Geografia, autor: Agnieszka Łękawa;
- Teraz matura. Geografia. Zadania i arkusze maturalne, autor: Violetta Feliniak;
- Geografia. Repetytorium. Matura. Zakres rozszerzony, autor: Danuta Koperska-Puskarz, Jolanta Biłogras i in.;
- Dasz radę! Geografia zbiór zadań;
- Geografia. Próbne arkusze maturalne. Poziom rozszerzony, autor: Krzysztof Zieliński, Wiesław Srokosz.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]