Doliną Kościeliską do Jaskini Mroźnej
Zaktualizowano 13 dni temuJaskinia Mroźna to jedna z najciekawszych tatrzańskich jaskiń (jedna z sześciu udostępnionych do zwiedzania w polskich Tatrach). W latach 1959-2020 była sztucznie oświetlona, ale obecnie do jej zwiedzania trzeba posiadać własne źródło światła (np. latarkę ręczną lub czołówkę), zaleca się też posiadanie kasku. Znajduje się w malowniczej Dolinie Kościeliskiej i aby do niej dotrzeć, od najbliższego parkingu/przystanku autobusowego przy wylocie doliny, trzeba pokonać pieszo niecałe 3 km oraz wspiąć się od dna doliny ok. 120 metrów wzwyż.
Jaskinia Mroźna jest udostępniana do zwiedzania tylko w sezonie letnim, od końca kwietnia do końca października, a w pozostałych miesiącach jest zamknięta dla zwiedzających, ze względu na ochronę zimujących tam nietoperzy.
W Jaskini Mroźnej panuje stała temperatura ok. +6oC, zaś trasa przez jaskinię jest jednokierunkowa – po przejściu korytarzy jaskini, które ciągną się przez 511 m, wychodzimy innym otworem południowym, z którego ponownie schodzimy do dna Doliny Kościeliskiej, lecz w nieco dalszym jej punkcie. Droga prowadząca od wyjścia z jaskini do dna doliny jest również niezwykle atrakcyjna, ze względu na malowniczą panoramę Doliny Kościeliskiej, jaka rozpościera się z tej wysokości.
Korytarze Jaskini Mroźnej oprócz tego, że panuje tam całkowita ciemność są dość śliskie ze względu na panującą tam wilgoć, a momentami są też dość wąskie i niskie. Osoby wyższe będą musiały czasem mocno się schylić, a nawet przejść prawie na czworakach. Jednak bez obaw, trasa jest bardzo dobrze przygotowana, znajdują się tutaj podesty i poręcze ułatwiające przejście całej ścieżki turystycznej przez Jaskinię Mroźną.
Jaskinia Mroźna jest w pełni przystępna dla dzieci, które z reguły przechodzą przez nią bez większych trudności – niskie korytarze nie sprawiają im problemu, a wąskie przejścia stanowią dodatkową atrakcję.
Do Doliny Kościeliskiej obowiązuje opłata za wstęp na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), którą uiścić możemy w punkcie kasowym TPN u wylotu Doliny Kościeliskiej lub przez Internet na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku. Aby zwiedzać Jaskinię Mroźną musimy zakupić dodatkowy bilet wstępu, który kupimy bezpośrednio przy wejściu do jaskini lub wcześniej w Internecie.
Tatrzański Park Narodowy zaleca wcześniejszy zakup biletu do Jaskini Mroźnej online, ze względu na częste problemy z siecią Internet w Dolinie Kościeliskiej, które uniemożliwiają zakup biletu przez Internet, a przy kasach biletowych tworzą się czasem długie kolejki. Posiadając bilet online można ominąć ludzi stojących w kolejce do kasy i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Dobrze jest zapisać wcześniej zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym (przy jaskini raczej brak zasięgu sieci Internet) lub wydrukować w celu okazania do kontroli.
Charakterystyka trasy:
- długość trasy: ok. 6,7 km;
- czas: ok. 2:00 - 2:30 h;
- dostępność: sezon letni (9:00 - 17:00);
- rodzaj trasy: piesza;
- trudność trasy: średnia;
- rodzaj drogi: asfaltowa/leśna;
- wzniesienia: 287 m;
- zejścia: 287 m;
- dojazd samochodem: tak;
- parking: płatny;
- opłaty za wstęp lub zwiedzanie: tak (parking, TPN, jaskinia);
- toaleta na trasie: tak;
- gastronomia na trasie: tylko przy parkingu;
- miejsca na piknik lub odpoczynek: tak;
- trasa dla wózków dziecięcych: częściowo;
- trasa dla niepełnosprawnych: nie;
- trasa głównie w słońcu;
- polecany termin odwiedzenia: kwiecień-październik;
- przydatne wyposażenie: wygodne (sportowe) obuwie.
Dojazd:
Do Doliny Kościeliskiej można dotrzeć własnym samochodem i zaparkować na jednym z wielu prywatnych parkingów udostępnianych u jej wylotu lub przyjechać jednym z wielu busów kursujących w ten rejon z Zakopanego, Kościeliska czy Witowa.
Wejścia na szlaki w Tatrach są raczej dobrze skomunikowane, gdyż kursuje tu szczególnie wiele małych, prywatnych busów. Na każdym z przystanków widnieje rozkład jazdy, choć mimo wszystko, nawet bez rozkładu można poczekać na dość regularnie przejeżdżające busy i zatrzymać jeden z nich, dopytując czy jedzie w miejsce, do którego chcemy dotrzeć. Szczególnie dużo połączeń realizowanych jest spod dworca w Zakopanem. Zazwyczaj opłatę za przejazd uiszcza się u kierowcy przy wysiadaniu - wyłącznie gotówką (dobrze mieć odliczoną kwotę).
Opis trasy:
Wycieczkę do Jaskini Mroźnej rozpoczynamy w Kirach, gdzie możemy zostawić samochód na jednym z płatnych parkingów lub przyjechać busem z pobliskich miejscowości (np. z Zakopanego, Kościeliska, Witowa). Tuż obok parkingu u samego wylotu Doliny Kościeliskiej znajduje się Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia, które możemy zwiedzić za opłatą i w multimedialnych salach zobaczyć fascynującą opowieść o historii powstawania Tatr.
Ruszamy w głąb doliny, mijamy punkt kasowy TPN w Dolinie Kościeliskiej, gdzie kupimy bilet wstępu do TPN (jeśli nie mamy już kupionego online) i po chwili docieramy do Niżniej Kościeliskiej Bramy, gdzie nad Potokiem Kościeliskim zawieszono tablicę upamiętniającą Kazimierza Kantaka – zasłużonego działacza Towarzystwa Tatrzańskiego.
Mijamy Bacówkę w Dolinie Kościeliskiej, gdzie kultywuje się tradycyjną gospodarkę pasterską, a turyści mogą podejrzeć codzienną pracę bacy. Docieramy wkrótce do pierwszego rozdroża na Cudakowej Polanie. Podążamy dalej w górę doliny zielonym szlakiem, kierując się na Halę Ornak.
Po drodze będziemy jeszcze mijać kapliczkę zbójnicką oraz tablicę upamiętniającą dawne hutnictwo w Dolinie Kościeliskiej, by po przejściu ok. 2 km (licząc od parkingu) dotrzeć do rozdroża przy Lodowym Źródle. Tutaj skręcamy w lewo przez mostek, zgodnie z czarnym szlakiem prowadzącym do Jaskini Mroźnej. Tutaj kończy się wygodna szutrowa trasa, osoby w wózkami dziecięcymi powinny zostawić je w tym miejscu i dalej udać się wąską ścieżką w górę. Wózki można przypiąć zapięciem rowerowym do drewnianych barierek przy Lodowym Źródle i zabrać w drodze powrotnej.
Tuż za mostkiem z prawej strony znajdują się ławy i drewniany pomost obserwacyjny przy Lodowym Źródle. Widać z niego, jak wypływająca spod ziemi woda w różnych kierunkach spływa do Kościeliskiego Potoku. Ruszamy pod górę i po przejściu ok. 350 metrów (60 metrów przewyższenia), dotrzemy do otworu wejściowego Jaskini Mroźnej. Tutaj kupimy bilety (warto posiadać gotówkę), jeśli wcześniej nie zrobiliśmy tego przez Internet.
W Jaskini Mroźnej nie ma oświetlenia, więc konieczne jest posiadanie własnych latarek. Pamiętajmy, że szlak prowadzący przez Jaskinię Mroźną jest jednokierunkowy. Czeka nas przejście przez ciemne, wilgotne i nieraz bardzo wąskie, i niskie korytarze jaskiniowe, aż dotrzemy do otworu wyjściowego Jaskini Mroźnej.
Po wyjściu z jaskini schodzimy ok. 1,5 km ścieżką w dół, która w dużej części została wyposażona w drewniane schody, ułatwiające zejście po stromych skałach. Rozpościera się stąd bardzo malowniczy widok na Dolinę Kościeliską.
Po zejściu do dna Doliny Kościeliskiej, mamy okazję skorzystać z toalety, która znajduje się w tym miejscu. Następnie należy zawrócić, podążając zielonym szlakiem w dół doliny, kierując się do parkingu, od którego dzieli nas ok. 3 km spokojnego spaceru. Po drodze będziemy mieli okazję podziwiać rwący Kościeliski Potok, Pośrednią Kościeliską Bramę i figurkę św. Katarzyny na skale, aż dotrzemy do rozdroża pod Lodowym Źródłem, skąd odbijaliśmy czarnym szlakiem do Jaskini Mroźnej. Dalszy odcinek drogi powrotnej jest nam już doskonale znany.
Oczywiście po zwiedzeniu Jaskini Mroźnej i zejściu do dna Doliny Kościeliskiej, możemy udać się jeszcze w górę Doliny Kościeliskiej - do Schroniska PTTK na Hali Ornak. Dzięki temu po drodze będziemy mieć okazję zobaczyć malowniczą Wyżnią Kościeliską Bramę i Halę Ornak. Decydując się na ten krok, musimy przeznaczyć na to dodatkową godzinę w jedną stronę.
Atrakcje na trasie:
Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia
Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia w Dolinie Kościeliskiej to siedem multimedialnych sal wypełnionych unikalnymi i zaskakującymi zbiorami oraz interaktywnymi instalacjami, gdzie snuje się fascynująca opowieść o historii powstawania Tatr, a z nią o dziejach naszej planety i nas samych, spadkobiercach milionów lat ewolucji. Zwiedzający mają możliwość obejrzeć z bliska między innymi...
Punkt kasowy TPN w Dolinie Kościeliskiej
Punkt kasowy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) w Dolinie Kościeliskiej w miejscowości Kiry (Gmina Kościelisko). W TPN pobierane są opłaty, które przeznacza się na tworzenie i utrzymanie infrastruktury turystycznej (wynajem przenośnych toalet, sprzątanie i remonty szlaków, wymianę oznakowań itp.) i edukacyjnej parku narodowego oraz na ochronę przyrody. 15% wpływów z opłat za wstęp...
Niżnia Kościeliska Brama
Niżnia Kościeliska Brama zwana też Bramą Kantaka to ciasne wrota skalne, o pionowych niemal skałach, wyrzeźbione przez Kościeliski Potok w bardzo twardych jurajskich wapieniach w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Ma szerokość około 10 m, długość około 30 m, a jej dno znajduje się na wysokości 935 m. Tworzące ją...
Tablica upamiętniająca Kazimierza Kantaka w Dolinie Kościeliskiej
Tablica upamiętniająca Kazimierza Kantaka umieszczona na skale Niżniej Kościeliskiej Bramy w Dolinie Kościeliskiej, zwanej też Bramą Kantaka. Nazwa nadana została w 1877 r. przez Towarzystwo Tatrzańskie na cześć polskiego polityka, posła na Sejm pruski i zasłużonego działacza tego towarzystwa – Kazimierza Kantaka. Na skale za potokiem znajduje się też pamiątkowa...
Dolina Kościeliska
Dolina Kościeliska to dolina walna, tj. sięgająca od podnóża Tatr do głównego grzbietu – grani głównej Tatr, przez którą prowadzi niezwykle urokliwa trasa spacerowa wijąca się wśród formacji skalnych. Szlak jest oznaczony kolorem zielonym, startuje w Kirach i prowadzi do jednego z najbardziej klimatycznych schronisk tatrzańskich – do Schroniska PTTK...
Bacówka w Dolinie Kościeliskiej
Bacówka w Dolinie Kościeliskiej prowadzona przez Józefa Słodyczka („Maśniaka”), jednego z bardziej popularnych baców, który wciąż walczy o kultywowanie tradycyjnej gospodarki pasterskiej. I często cierpliwie tłumaczy odwiedzającym go turystom elementarz pasterski jak i pracy na bacówce. A sam przecież podkreśla, że praca z owcami to wielka pasja. Słodyczka miał już swoje...
Rozdroże Cudakowa Polana w Dolinie Kościeliskiej
Rozdroże Cudakowa Polana w Dolinie Kościeliskiej to rozdroże, z którego można udać się dalej doliną w kierunku do schroniska PTTK na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) lub odbić w kierunku na Przysłop Miętusi, Czerwone Wierchy lub czarnym szlakiem udać się na Niżnią Kominiarską Polanę. {{ message:2:info }} Szlaki turystyczne Szlaki turystyczne na rozdrożu Cudakowa Polana w Dolinie Kościeliskiej: zielony...
Kapliczka zbójnicka w Dolinie Kościeliskiej
Kapliczka zbójnicka w Dolinie Kościeliskiej znajduje się na polanie Stare Kościeliska w Tatrach Zachodnich, tuż przy drodze i zielonym szlaku prowadzącym doliną, zaraz na początku polany, po jej zachodniej stronie, na wysokości ok. 960 m n.p.m. Pieszo od Kir 25 min. Według legend ufundowana została przez zbójników. Faktycznie jednak jest...
Tablica upamiętniająca dawne hutnictwo w Dolinie Kościeliskiej
Tablica upamiętniająca dawne hutnictwo w Dolinie Kościeliskiej znajdująca się niemal w środku doliny w tzw. Starych Kościeliskach, gdzie w XVIII i XIX wieku istniała huta miedzi przetapiająca rudę głównie z Doliny Starobociańskiej. {{ message:2:info }} Historia W 1783 r. M. i J. Prokopowicze otwarli tutaj niewielki ośrodek przemysłowy – hutę miedzi, w której...
Rozdroże Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej
Rozdroże Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej, to rozwidlenie szlaków, z którego można udać się dalej na wprost doliną w kierunku do schroniska PTTK na Hali Ornak (1100 m n.p.m.) lub odbić w lewo na czarny szlak jedokierukowy prowadzący przez Jaskinię Mroźną. Rozdroże znajduje się nieopodal sporego wywierzyska jakim jest Lodowe Źródło, które odnajdziemy ok....
Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej
Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej to duże wywierzysko znajdujące się po wschodniej stronie doliny, przy drodze prowadzącej do Jaskini Mroźnej, ok. 50 m za mostkiem na Kościeliskim Potoku, w odległości 2,3 km od Kir (pieszo 35 min). W miejscu tym spod skały pod ciśnieniem obficie wypływa woda o stałej przez...
Jaskinia Mroźna
Jaskinia Mroźna znajduje się w Tatrach Zachodnich w Dolinie Kościeliskiej i można dotrzeć do niej od wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach drogą w górę doliny, wzdłuż Potoku Kościeliskiego (około 30 min). Szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej jest jednokierunkowy. Za Starymi Kościeliskami, za drewnianym mostkiem przy Lodowym Źródle szlakiem należy kierować się czarny szlakiem 30 min...
Jaskinia Mroźna - wyjście
Otwór wyjściowy Jaskini Mroźnej zawieszony wysoko nad dnem Doliny Kościeliskiej. Szczegółowy opis jaskini, historię jej poznania oraz informacje o możliwościach zwiedzania znajdziemy na stronie opisującej otwór wejściowy do Jaskini Mroźnej. Uwaga: szlak prowadzący do Jaskini Mroźnej jest jednokierunkowy i dojście do otworu wyjściowego od "tyłu" jest zabronione, należy przejść szlak zgodnie z kierunkiem...
Kościeliski Potok
Kościeliski Potok to potok płynący dnem Doliny Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich i Tarach Reglowych. Długość potoku w obrębie Tatr wynosi 8,5 km (łącznie z Pyszniańskim Potokiem), jeśli jednak doda się jego dolny bieg (Kirową Wodę), to łączna długość wynosi 11 km. Za źródłowy ciek Kościeliskiego Potoku uważany jest Pyszniański Potok....
Pośrednia Kościeliska Brama
Pośrednia Kościeliska Brama, zwana też Bramą Kraszewskiego to wąwóz skalny w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich o długości ok. 0,5 km. Znajduje się w odległości 2,5 km od przysiółka Kiry (35 min pieszo), powyżej polany Stare Kościeliska. Jego zbudowane z jasnych wapieni, niemal pionowe ściany osiągają wysokość do 100 m. Po wschodniej...
Figurka św. Katarzyny na skale w Dolinie Kościeliskiej
Figurka św. Katarzyny na skale w Dolinie Kościeliskiej umieszczona w tym miejscu jako wotum dziękczynne za uratowanie życia leśniczemu, który spadł z wierzchołka tej skały podczas usuwania drzewa. {{ message:2:info }}...