Uzdrowiska w województwie śląskim
Zaktualizowano 6 dni temuStatusem uzdrowiska w województwie śląskim pochwalić się mogą zaledwie dwie miejscowości, a są to Goczałkowice-Zdrój i Ustroń. W Goczałkowicach-Zdroju od 1856 roku z powodzeniem udzielane są świadczenia zdrowotne z wykorzystaniem przypadkowo odkrytej solanki i borowiny. Natomiast w Ustroniu od lat 80-tych XIX w. przeprowadza się kuracje dzięki odkrytym pokładom borowiny oraz wykorzystuje się wodę ze źródeł wód żelazistych.
W Polsce aktualnie znajduje się łącznie 45 miejscowości uzdrowiskowych, z czego dwa zlokalizowane są w województwie śląskim. Są to Goczałkowice-Zdrój i Ustroń. Każde z tych miejscowości, aby uzyskać status uzdrowiska musiało spełnić określone przepisami wymogi i zostało zakwalifikowane do leczenia określonej grupy chorób, i tak w województwie śląskim leczy się następujące choroby:
- Goczałkowice-Zdrój: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, osteoporoza.
- Ustroń: ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, kardiologiczne i nadciśnienie, naczyń obwodowych, dolnych i górnych dróg oddechowych, cukrzyca, otyłość, osteoporoza.
Oprócz wspomnianych 45 miejscowości uzdrowiskowych, mamy w Polsce jeszcze jedno dodatkowe sanatorium uzdrowiskowe w urządzonym podziemnym wyrobisku górniczym, które znajduje się w Wieliczce oraz sześć miejscowości, które posiadają status obszaru ochrony uzdrowiskowej, a są to: Frombork, Latoszyn, Skierniewice-Maków, Czarny Dunajec, Lidzbark Warmiński oraz Miłomłyn.
Aby uzyskać status uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej dany obszar musi spełniać następujące warunki:
- posiada złoża naturalnych surowców leczniczych oraz klimat o potwierdzonych właściwościach leczniczych;
- spełnia wymagania w stosunku do środowiska określone w przepisach o ochronie środowiska;
- ma infrastrukturę techniczną w zakresie: gospodarki wodno-ściekowej, energetycznej, transportu zbiorowego i prowadzi gospodarkę odpadami;
- ma zakłady lecznictwa uzdrowiskowego i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego przygotowane do prowadzenia lecznictwa.
Jeśli dany obszar spełnia powyższe warunki, lecz nie ma zakładów oraz urządzeń lecznictwa uzdrowiskowego, gmina może starać się o uzyskanie dla niego statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.
Warto wybrać się do polskich uzdrowisk, ponieważ mają one długoletnią tradycję oraz doświadczenie w leczeniu wielu schorzeń, bogatą ofertę zabiegową, szerokie spektrum leczonych schorzeń, profesjonalną kadrę medyczną, wysoką jakość i profesjonalizm usług, dobrą infrastrukturę rekreacyjną i turystyczną, atrakcyjne ceny, czyste i wolne od zanieczyszczeń powietrze oraz naturalne surowce lecznicze.
Aktualna lista uzdrowisk w województwie śląskim:
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój
Uzdrowisko Goczałkowice-Zdrój to uzdrowisko położone w Dolinie Wisły, nad zbiornikiem Goczałkowickim. Goczałkowickie uzdrowisko to jeden z największych ośrodków reumatologiczno-rehabilitacyjnych na Śląsku. Od 1856 roku z powodzeniem udziela świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem przypadkowo odkryej solanki i borowiny. Uzdrowisko Goczałkowice specjalizuje się w leczeniu schorzeń narządów ruchu, chorób naczyń obwodowych, układu oddechowego,...
Uzdrowisko Ustroń
Uzdrowisko Ustroń jest jedynym uzdrowiskiem na terenie Beskidu Śląskiego i jednym z dwóch obok Goczałkowic-Zdroju w województwie śląskim. Kurort jest malowniczo położony w dolinie rzeki Wisły, pomiędzy zboczami Czantorii Wielkiej i Równicy. Kurort jest kojarzony przede wszystkim z charakterystycznymi budynkami w kształcie piramid położonych w dzielnicach Zawodzie i Jaszowiec. Uzdrowisko Ustroń...