Jak połączyć edukację i przygody: porady dla studentów, którzy uwielbiają podróżować

Zaktualizowano 28 dni temu

Emocje, które towarzyszą podróżom, ciężko porównać z czymkolwiek innym. Poznawanie nowych kultur poprzez potrawy i otaczające je krajobrazy pobudza zmysły i otwiera na nowe doświadczenia. Studiowanie potrafi być jednak na tyle angażującą czynnością, że ciężko jest ją pogodzić z regularnymi, godnymi zapamiętania podróżami. Po co jednak wybierać między lekcjami, które oferują sale wykładowe, a tymi, które oferują podróże?

Ciągłe łączenie akademickiego i podróżniczego życia nie należy do najprostszych. Nie jest jednak niemożliwe. Na szczęście w dzisiejszych czasach jest tak proste, jak nigdy dotąd. Wraz z rozwojem platform e-learningowych oraz narzędzi do pracy zdalnej, bycie podróżującym studentem stało się jeszcze łatwiejsze.

Efektywne planowanie to klucz do sukcesu

Dobrze zorganizowany wyjazd zaczyna się na długo przed spakowaniem walizki i wybyciem z domu. Jeśli wiesz już, dokąd chcesz jechać i jak mniej więcej ma wyglądać cała wycieczka, następnym krokiem jest sporządzenie jej bardziej szczegółowego planu. Oczywiście, warto zostawić nieco miejsca na elastyczność i nieprzewidziane, spontanicznie nadarzające się okazje, jednak jako że studiujesz, każda godzina Twojego wyjazdu jest na wagę złota – w końcu musi ci on zrekompensować czas, który można poświęcić na naukę.

Przy planowaniu wyjazdu zdecydowanie warto również pochylić się nad tym, jakie zajęcia i wykłady zostaną przez Ciebie opuszczone, by uwzględnić je w czasie potrzebnym na nadrobienie zaległości. Warto też zastanowić się, czy nie odpuścić niektórych, mniej istotnych przedmiotów, by skupić się na tych najważniejszych.

Nie zapomnij też o uwzględnieniu w swoich planach kalendarium akademickiego. Zawsze miej na uwadze wszelkie terminy składania prac, deadline’y oraz daty egzaminów, wraz z obowiązującymi w związku z nimi zakresami materiałów. Zawsze staraj się planować wszelkie wyjazdy i wymagające więcej czasu aktywności tak, by nie kolidowały z tymi bardziej wymagającymi dniami. Dzięki temu nigdy nie obudzisz się dzień przed egzaminem, do którego w żaden sposób nie zdążysz się już przygotować.

Korzystaj ze współczesnych narzędzi e-learningowych

Rozwój współczesnych technologii to prawdziwy dar dla osób, którym przychodzi studiować w dzisiejszych czasach, w których istnieją już aplikacje dosłownie do wszystkiego. Od odręcznego i błyskawicznego sporządzania notatek, przez dzielenie się materiałami z wykładów po zarządzanie zadaniami, inteligentne planowanie oraz timery do nauki. Wszystkie te rozwiązania mogą pomóc Ci w nauce podczas podróży. Wystarczy znaleźć na rynku odpowiednie opcje i dopasować je do swoich preferencji.

Idealnie dopasowane do twoich potrzeb mogą okazać się aplikacje służące do zarządzania notatkami i zadaniami (w tym zespołowymi!), które mogą pomóc Ci w śledzeniu wszelkich terminów oraz prac do napisania. Łatwość udostępniania plików w celu wspólnej pracy prowadzonej przez kilku użytkowników to ogromny plus, ze względu na który warto nie przechodzić obok tego typu platform obojętnie.

Uważaj na publiczne hotspoty

Podczas częstych podróży, a zwłaszcza gdy jest się podróżującym studentem, nie sposób jest nie być w stałym połączeniu z siecią. Publiczne hotspoty biją dziś rekordy popularności. Lekkomyślne korzystanie z nich może jednak zauważalnie zwiększać szanse ściągnięcia na siebie uwagi hakerów. Ponadto wśród cyberprzestępców modne staje się ostatnio zakładanie swoich własnych hotspotów, które są po prostu pułapkami na mniej uważnych użytkowników sieci publicznych.

Warto jest mieć to na uwadze podczas łączenia się z jakimkolwiek hotspotem, co do którego bezpieczeństwa nie możesz mieć stuprocentowej pewności. Przecież skoro jest on udostępniany wszystkim, równie dobrze może znajdować się w rękach hakerów. W związku z tym połączenie z Internetem podczas wszelkich podróży najlepiej jest zapewniać sobie w swoim własnym, prywatnym zakresie.

Nie daje to jednak stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa. By ją zwiększyć, warto jest rozważyć korzystanie z dodatkowych usług, aplikacji czy rozszerzeń, takich jak VPN Chrome, które pomagają w uszczelnieniu zabezpieczeń podczas surfowania po Internecie – nie tylko ukrywają one lokalizację Twojego IP, ale umożliwiają również szyfrowanie Twojego połączenia z Internetem.

Nawiąż kontakt z ludźmi o podobnych poglądach

Nawiązanie bliższych relacji z innymi podróżującymi studentami może przynieść Ci nie tylko sporo radości, ale też korzyści. Przeżywane wspólnie chwile mogą owocować w nowe przemyślenia i szersze perspektywy oraz oryginalne, osobiste spostrzeżenia dotyczące zarządzania studencko-podróżniczym stylem życia.

Warto jest też nie wstydzić się aktywności w Internecie i zaangażować się w cyfrowe społeczności oraz fora. Owocne dyskusje pełne wskazówek i doświadczeń mogą okazać się niezwykle pomocne w obliczu niełatwego, podwójnego życia łączącego w sobie zwiedzanie świata i siedzenie nad książkami.

Podczas planowania podróży rozważ hotele studenckie lub pokoje w akademikach jako potencjalne miejsca noclegowe. Tego typu lokale najczęściej dysponują wydzielonymi pomieszczeniami do nauki lub znajdują się w pobliżu uczelni i bibliotek.

Wykorzystaj moc krótkich, intensywnych sesji nauki

Choć jeszcze do niedawna uważano, że nic nie zastąpi wielogodzinnych maratonów spędzonych nad książkami, dynamiczne timery przystosowane do krótkich i intensywnych sesji nauki nastawionych na efekty święcą dziś triumfy popularności. I nikogo nie powinno to dziwić – współczesne badania sugerują, że krótkie sesje skoncentrowane na przyswajaniu możliwej dużej ilości wiedzy w jak najkrótszym czasie, okazują się jedną z najskuteczniejszych metod nauki.

Łącz przyjemne z pożytecznym

Czyli po prostu staraj się odbywać swoje podróże tak, by nauka była ich integralną częścią. Jeśli studiujesz kierunek związany z historią, to właśnie zwiedzanie muzeów lub odwiedzanie zabytków może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę. W końcu zobaczenie na własne oczy znajdującej się przed Tobą budowli, o której przyszło Ci uczyć się przez ostatnich kilka godzin, bez wątpienia ułatwi Ci zapamiętanie związanych z nią licznych ciekawostek.

Dla entuzjastów literatury podobnie może działać czytanie książki w miejscu, w którym osadzona jest jej akcja. Studiując bardziej ścisłe kierunki, takie jak te związane z geologią lub ekosystemami, podróże na łono natury bez wątpienia okażą się idealnym pomysłem.
Wszystkie obserwacje i przemyślenia notuj skrupulatnie w dzienniku – papierowym lub cyfrowym. Możesz też z resztą rozważyć prowadzenie vlogów, jeśli to z nich łatwiej będzie Ci się uczyć po powrocie do domu. Tego typu sporządzone własnoręcznie materiały stanowią nie tylko przepiękne wspomnienia, ale są też idealną bazą, którą można wykorzystać w różnego rodzaju zadaniach lub projektach.

Podsumowanie

Odnalezienie równowagi gdzieś pomiędzy nauką a podróżami nie należy do najłatwiejszych. W dzisiejszych czasach jest to jednak łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd. Dzięki odpowiedniemu planowaniu i podejściu zarówno do studiów, jak i przeżywanych podróży, z łatwością można cieszyć się wszystkim tym, co najlepsze w obu tych światach.