Ostoje Żubrów
Ostoje Żubrów znajdują się w Białowieskim Parku Narodowym na Obrębie Ochronnym Rezerwat. Możemy wyróżnić dwie ostoje:
- Ostoja „Kosy Most” położona jest w uroczysku o tej samej nazwie, przy moście na rzece Narewka,
- Ostoja „Czoło” - znajduje się tuż za wsią Stare Masiewo (Masiewo I).
W miejscach tych znajdują się drewniane platformy, z których można obserwować żubry i inne zwierzęta. W głównej części obu ostoi zlokalizowane są magazyno-paśniki w kształcie tradycyjnych brogów. W nich przechowywane jest siano pozyskane ze składnic leśnych i łąk ostoi. Karma ta przyciąga w zimie żubry i inne zwierzęta, umożliwiając ich obserwację. Informacje na tablicach pomagają poznać historię i biologię żubra.
Źródło: bpn.com.pl
Zwiedzanie Ostoi Żubrów jest ogólnodostępne i darmowe.
Ostoja „Kosy Most” to jedno z najcenniejszych miejsc w Puszczy Białowieskiej, które stanowi doskonałą bazę do zwiedzania tego unikalnego obszaru. Aby dotrzeć do Ostoi Żubrów, należy zostawić samochód na bezpłatnym parkingu leśnym, który dostępny jest w godzinach dziennych (wstęp nocny jest zabroniony). Na terenie parkingu znajduje się drewniana wiata z ławkami i stołem, a także tablice informacyjne oraz toaleta typu TOI TOI. Z parkingu prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe, w tym trasy do Ostoi Żubrów, Kosego Mostu oraz wieży obserwacyjnej, umożliwiające odkrywanie przyrodniczych atrakcji Puszczy.
Ostoja „Czoło” znajduje się tuż za wsią Stare Miasiewo. Aby dotrzeć do Ostoi Żubrów, należy pozostawić samochód na bezpłatnym parkingu leśnym, na którym znajduje się drewniana wiata. Z parkingu rozpoczyna się ścieżka leśna, która prowadzi do wieży obserwacyjnej, skąd można podziwiać żubry w ich naturalnym środowisku. Dodatkowo, trasa prowadzi w stronę cmentarza ewangelickiego, oferując zwiedzającym możliwość odkrycia zarówno przyrodniczych, jak i historycznych skarbów Puszczy Białowieskiej.