Wodospad Panczawy
Wodospad Panczawy (cz. Pančavský vodopád) to najwyższy wodospad w czeskich Karkonoszach, który powstał na potoku Panczawa (cz. Pančava). Jego nazwa pochodzi od zniekształconego niemieckiego słowa plantschen, które oznacza pluskać lub rozpryskiwać. Jest to duży wodospad typu skandynawskiego o wysokości 148 m. Wodospad Panczawy to najwyższy i najdoskonalszy wodospad w Europie Środkowej (nie licząc Alp). Niski przepływ wody skłonił w 1859 r. właściciela pobliskiego schroniska do zbudowania zbiornika ze stawidłem obok górnej krawędzi wodospadu. W pobliżu powstały domek dla obsługi i tarasy widokowe. Po wniesieniu opłaty przez turystów podnoszono stawidło i wodospad przez chwilę wyglądał jak w czasie wiosennych roztopów. Urządzenie to istniało do lat 30. XX wieku.
Wodospad Panczawy licząc z kaskadami mierzy ok. 250 metrów, a dla porównania słynny wodospad Niagara, zlokalizowany na granicy Kanady i USA, mierzy jedynie 51 metrów.
Źródło: wikipedia.pl
Wodospad Panczawy znajduje się po czeskiej stronie Karkonoszy. Ze strony polskiej najprościej dostać się do niego wjeżdżając koleją linową Szrenica do jej górnej stacji przy Schronisku na Szrenicy, skąd do Wodospadu Panczawy należy przejść ponad 5 km w jedną stronę (119 m przewyższenia w górę, 173 m przewyższenia w dół).