Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach

Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach - kosciol pw niepokalanego poczecia nmp w harmezach centrum sw maksymiliana panoramio mela843
Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach - oltarz glowny harmeze
Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach - kosciol harmeze
Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach - centrum sw maksymiliana w harmezach panoramio mela843
Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach - kosciol pw niepokalanego poczecia nmp w harmezach centrum sw maksymiliana panoramio
Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach - kaplica matki bozej zza drutow w kosciele oo franciszkanow pw matki bozej niepokalanej w harmezach panoramio
Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach - klasztor6
Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach - wnetrze kosciola pw matki bozej niepokalanej w harmezach centrum sw maksymiliana panoramio
Data powstania obiektu: 1990-1993 r.
Opis

Kościół pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach położony jest obok Klasztoru Franciszkanów i Centrum św. Maksymiliana. Kościół należy do parafii pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach, któa przynależy do dekanatu Oświęcim diecezji bielsko-żywieckiej. Została erygowana 20 października 1990 r. przez ks. kard. Franciszka Macharskiego, który powierzył ją na stałe Zakonowi Franciszkanów Konwentualnych. Kościół parafialny wraz klasztorem oo. Franciszkanów Konwentualnych i domem rekolekcyjnym Misjonarek Niepokalanej Ojca Kolbego tworzy międzynarodowe Centrum św. Maksymiliana. W podziemiach kościoła znajduje się stała ekspozycja „Klisze Pamięci]” byłego więźnia KL Auschwitz – Mariana Kołodzieja. Sam twórca ekspozycji po śmierci spoczął w krypcie w podziemiach kościoła.

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Harmęże do 1983 roku administracyjnie należały do parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, podobnie jak Brzezinka, Pławy, Babice, Broszkowice, Rajsko, Dwory. Przez krótki czas Harmęże należały także do parafii w Rajsku. Miejscowość Harmęże pojawia się w księdze Liber beneficiorum Jana Długosza – kronikarza polskiego; jako wieś, która wpłacała dziesięcinę kościelną do parafii w Oświęcimiu w latach 1415–1480.

Dekretem z dnia 25 marca 1951 roku kardynał Adam Stefan Sapieha, metropolita krakowski, powołał do istnienia ekspozyturę w Rajsku. Wraz z Harmężami w jej granicach znalazły się takie miejscowości jak: Rajsko, Skidzin, Wilczkowice. Ekspozyt w Rajsku – według dekretu, był zupełnie niezależny od kościoła prepozytalnego i parafialnego w Oświęcimiu. Ksiądz, który pełnił funkcję ekspozyta, miał prawa i obowiązki proboszcza. Ekspozytura, to kościół filialny, czyli kościół administracyjnie podległy większej parafii. Macierzystym kościołem ekspozytury w Rajsku była parafia Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Ks. Franciszek Gryga był pierwszym administratorem ekspozytury w Rajsku. 1 maja 1951 roku przejął od parafii w Oświęcimiu księgi metrykalne dla wsi Rajsko, Skidziń, Wilczkowice i Harmęże. Od tego dnia ekspozytura w Rajsku zaczęła funkcjonować samodzielnie. Zaledwie tydzień później, w niedzielę 7 maja 1951 roku o godz. 18.30 na nabożeństwie majowym w Harmężach, ks. Franciszek Gryga ogłosił parafianom, że ks. biskup Stanisław Rospond, dekretem z dniem 12 czerwca 1951 roku z powrotem odłączył Harmęże od parafii w Rajsku i przyłączył je do parafii Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu. Kolejną zmianą w administracji parafialnej było erygowanie w Brzezince parafii pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski 8 grudnia 1983, przez kard. Franciszka Macharskiego W jej granicach znalazła się Brzezinka, Pławy i Harmęże.

W 1988 roku na ziemię oświęcimską przybyli Franciszkanie Konwentualni z zamiarem założenia Centrum św. Maksymiliana – ośrodka pamięci i modlitwy. Dogodne miejsce znaleźli w Harmężach, zakupili ziemię pod przyszły kościół i rozpoczęli starania o utworzenie tutaj parafii. Początkowo mieszkali w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Brzezince. Był to: o. Władysław Niemiec i o. Stanisław Glista. Dekretem dnia 6 października 1989 roku kard. Franciszek Macharski mianował o. Stanisława Sikorę wikariuszem w parafii w Brzezince z poleceniem zamieszkania w Harmężach. Od tamtej pory oficjalnie zaczyna się pobyt Franciszkanów Harmężach.

20 października 1990 roku ks. kard. Franciszek Macharski erygował w Harmężach parafię pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej i na stałe oddał ją pod opiekę Franciszkanom (OFMConv) z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię. Proboszczem nowo powstałej parafii został mianowany o. Stanisław Sikora. 26 sierpnia 1990 roku został poświęcony krzyż i plac pod budowę świątyni przez ówczesnego prowincjała o. Zdzisława Gogolę. Dzięki pomocy całego Zakonu i parafian prace przy budowie kościoła postępowały bardzo szybko. 28 maja 1993 r. w 53 rocznicę osadzenie św. Maksymiliana w KL Auschwitz bp Tadeusz Rakoczy – ordynariusz diecezji bielsko – poświęcił nowo wybudowaną świątynię.

W ołtarzu głównym znajduje się obraz Matki Bożej, sprowadzony ze Lwowa, przed którym w czasie gimnazjum modlił się Maksymilian Maria Kolbe.

To przed tym obrazem Kolbe przyrzekł walczyć dla Maryi.

Warto wspomnieć, że ojciec Maksymilian Kolbe w swoim klasztorze w Niepokalanowie przyjął 3 tysiące osób wysiedlonych przez Niemieckich okupantów z Poznańskiego, w tym około 1500 Żydów.

Od tamtej pory w Harmęskiej parafii ze względu na możliwość przyjęcia dużej liczby pielgrzymów, odbywały się różnego rodzaju wydarzenie zakonne, kościelne oraz państwowe. W sierpniu 2004 roku odbył się Międzynarodowy Kongres Wychowawców i Generalna Kapituła Braterska Zakonu Franciszkanów Konwentualnych, na który przybył cały Zarząd Zakonu Franciszkanów z Generałem Zakonu O. Joachmem Giermkiem, Prowincjałowie, Kustosze, Rektorzy seminariów, odpowiedzialni za formację w Zakonie z całego świata. Tego typu spotkanie po raz pierwszy w historii Zakonu odbyło się w Polsce. Natomiast w styczniu 2005 r. Harmęże były jednym z kilku miejsc oficjalnych obchodów 60 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – Birkenau i miasta Oświęcimia. W kościele odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne w intencji pomordowanych w KL Auschwitz – Birkenau, z udziałem przedstawicieli różnych religii, Związku Miast Polskich i gości z zagranicy.

Źródło: wikipedia.pl

Msze Święte

Godziny Mszy Świętych w kościele pw. Matki Bożej Niepokalanej w Harmężach:

  • niedziele i uroczystości: 8:00, 11:00 (transmisja online), 17:00
  • dni powszednie: 18:00
Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Franciszkańska 12
32-600 Harmęże
place
50.017146, 19.148597Skopiowano do schowka
N50º1'1.726", E19º8'54.949"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Kościół rzymskokatolicki

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.