Wystawa "Klisze pamięci. Labirynty" w Harmężach
Wystawa "Klisze pamięci. Labirynty" w Harmężach to ekspozycja artystycznej wizji gehenny obozowej, a jednocześnie pokaz heroicznego zwycięstwa odniesionego w obozie przez św. o. Maksymiliana Marię Kolbego. Autorem wystawy jest Marian Kołodziej, były więzień obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, który po prawie 50-letnim milczeniu wrócił do swych przeżyć, tworząc wstrząsającą plastyczną opowieść o sobie i tych, którzy nie ocaleli z „fabryki śmierci”.
Ekspozycja znajduje się w dolnej kondygnacji kościoła Matki Bożej Niepokalanej, wchodzącego w skład Centrum św. Maksymiliana, będącego częścią franciszkańskiego klasztoru w Harmężach.
Marian Kołodziej został przewieziony do KL Auschwitz jednym z pierwszych transportów. Jako więzień otrzymał numer 432. Cykl "Klisze pamięci. Labirynty" zaczął tworzyć po doznanym udarze mózgu. Prace obok swej niezaprzeczalnej wartości artystycznej posiadają również walor świadectwa. Grafiki prezentują bowiem niezwykłą interpretację obozowego dramatu.
Źródło: bratslonce.pl
Ekspozycję „Klisze pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja można oglądać w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, po uprzednim zarezerwowaniu terminu zwiedzania.