Fabryka Porcelany "Porcelana Śląska” w Katowicach

Data powstania obiektu: lata 20. XX w.
Opis

Fabryka Porcelany to zabytkowy kompleks, którego zabudowania pochodzą z XIX i XX wieku. Znajdują się w nim cenne obiekty architektury poprzemysłowej, m.in. budynki starej piecowni, malarni czy wzorcowni służących przez blisko 100 lat do produkcji porcelany, a także charakterystyczne dla górnośląskiego krajobrazu – wieża wodna i komin. Autentyzm zabudowy podkreśla szereg artefaktów postindustrialnych rozdysponowanych w jej wnętrzach. Budynki tworzą dodatkowo ciekawy układ z wewnętrznymi przestrzeniami – dziedzińcami. Począwszy od 2012 r. Fabryka Porcelany podlega rewitalizacji, zmieniając funkcje z przemysłowej na biurowe, handlowe i rozrywkowe, nadal jednak zdobi i wypala się tutaj porcelanę. W 2017 roku Fabryka Porcelany została wpisana na Szlak Zabytków Techniki, to kolejny krok w zachowaniu atrakcyjnego dziedzictwa przemysłowego województwa śląskiego i Katowic.

Warunki zwiedzania:

  • Istnieje możliwość samodzielnego zwiedzania terenu Fabryki Porcelany za pomocą utworzonej ścieżki zwiedzania, informacje o obiekcie znajdują się na tablicach poszczególnych budynków.
  • W przypadku większych grup (powyżej 20 osób) możliwość zwiedzania z przewodnikiem, konieczna wcześniejsza rezerwacja.
    Wystawa stała umiejscowiona w budynku B (Ip.) „Technologia Produkcji Porcelany” jest dostępna dla zwiedzających bezpłatnie od poniedziałku do piątku od 9.00 do 18.00 oraz w soboty i niedziele od 10.00 do 17.00.
  • Możliwe jest zwiedzanie obiektu przez dzieci w towarzystwie osób dorosłych lub opiekunów.
  • Możliwe jest zwiedzanie obiektu przez osoby niepełnosprawne – tylko część zewnętrzna kompleksu.
  • Na terenie Fabryki znajduje się Restauracja Prodiż oraz Piekarnia Prodiż Bakery.
  • Możliwa organizacja zwiedzania wraz z warsztatami z modelowania i/lub zdobienia porcelany. Oferta do indywidualnego ustalenia.

Czas trwania wizyty, zwiedzania, innych aktywności

  • Zwiedzanie trwa ok. 45 min – 1h
  • Spacer po terenie 30 min – 1h
  • Zwiedzanie z przewodnikiem – 1h 30 min

Źródło: wikipedia.pl

Historia

Mury fabryki w przemysłowej części Katowic na pograniczu dzielnicy Zawodzie i Bogucice powstały w latach 80. XIX w. Pierwsza produkcja porcelany ruszyła w 1925 r. w fabryce należącej do koncernu „Giesche”. Georg Giesche stworzył tę fabrykę na bazie innych istniejących zakładów m.in. szopienickiej „Elektroporcelany”, która została założona przez braci: Ryszarda i Józefa Czudayów w 1922 r. jako pierwsza na Górnym Śląsku niewielka fabryka porcelany. Jej dyrektorem został Ryszard Czuday, on też prowadził budowę nowej fabryki i zajął się adaptacją budynków na zakupionym terenie po byłej wytwórni pasz w Bogucicach. Udziałowcami w spółce w tym okresie byli bracia Czuday (49%) i „Giesche” SA (51%) w Katowicach. W 1926 r. nowym udziałowcem firmy został amerykański koncern Harrimana. Kapitał, jakim zasilił spółkę, został przeznaczony przede wszystkim na rozbudowę i unowocześnienie fabryki. Dokonano też wiele zmian organizacyjnych. W następstwie tych wydarzeń dyrektor Czuday odszedł z firmy i założył własną wytwórnię porcelany pod nazwą „Czuday” na terenie dawnej huty cynku w Bykowinie. Wobec powyższego nazwa wytwórni w Bogucicach uległa zmianie, a mianowicie skrócono ją o człon „dawniej Czuday” i brzmiała: „Giesche” Fabryka Porcelany SA (Giesche Porzellanfabrik AG).

Przez cały okres międzywojenny fabryka należała do wiodących producentów w branży, prężnie konkurując z fabrykami w Ćmielowie i Chodzieży, a także z importowanymi wyrobami z Dolnego Śląska znajdujących się wtedy na obszarze Niemiec.

Po II wojnie światowej fabryka została znacjonalizowana i przekształcona w Zakłady Porcelany „Bogucice”, które istniały do 1993 r. W tym też czasie zniszczono ok. 85% infrastruktury intelektualnej fabryki (modele, fasony, rysunki techniczne i modelarskie), zastępując ją nową infrastrukturą. W 1994 r. z uwagi na trudności finansowe, fabryka została zamknięta. Produkcję przejęła spółka Porcelana Śląska Sp. z o.o. i prowadziła ją w latach 2005–2008. Uruchomienie produkcji przez „Porcelaną Śląską” było poprzedzone remontami i modernizacją procesu technologicznego. W kolejnych latach wprowadzano nowe technologie prasowania wyrobów i wypału.

Dziś fabryka zarządzana jest przez firmę BGH Network SA. Nie wytwarza już samej porcelany, a jedynie ją zdobi, tworząc piękne kolekcje wyrobów odzwierciedlających najnowsze trendy we wzornictwie przemysłowym, które zyskują uznanie wśród nabywców w kraju i poza jego granicami.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Uwagi

Możliwe jest zwiedzanie obiektu przez osoby niepełnosprawne – tylko część zewnętrzna kompleksu.

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Porcelanowa 23
40-241 Katowice
Tel. kom.: +48 537 011 911
place
50.254533, 19.061619Skopiowano do schowka
N50º15'16.319", E19º3'41.828"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Zabytek techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków techniki.
Szlak Zabytków Techniki
Miejsce/obiekt zaliczone w skład zabytków należących do Szlaku Zabytków Techniki.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji