Dworek Wereszczyńskich w Kościelcu

Aktualna funkcja: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kościelcu
Data powstania obiektu: XIX w.
Opis

Dworek zbudowano w stylu klasycystycznym. Powstał w XIX wieku na miejscu XVII-wiecznej budowli. Otoczony był on niegdyś parkiem i stanowił siedzibę ostatnich dziedziców tej miejscowości – Wereszczyńskich. To w nim przyszła na świat wybitna malarka, zamieszkała w Częstochowie – Wanda Wereszczyńska. Po 1939 roku majątek został im odebrany przez III Rzeszę, a po wojnie upaństwowiony przez władzę ludową. Ta wykorzystała dwór najpierw na siedzibę dla gromadzkiej rady narodowej, a potem na przedszkole. Miały tutaj miejsce trzy wizyty papieskie w drodze do Częstochowy. Pamiątką tych wydarzeń jest pomnik Jana Pawła II z 1994 roku, wykonany przez Jerzego Kędziorę. Dwór był wielokrotnie przebudowywany, aż uzyskał klasycystyczną formę. 
W okolicy dworku można dostrzec pozostałość parku dworskiego.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Historia

W 1941 r. Wanda Wereszczyńska została z rodziną wysiedlona przez Niemców z majątku w Kościelcu i przeniosła się do Częstochowy. Artystka malowała głównie martwe natury, kwiaty, pejzaże i portrety. Jej prace prezentowano w Moskwie, Pekinie, Londynie, Teheranie i Mińsku, a obecnie znajdują się w zbiorach w Warszawie, Krakowie, Kielcach, Częstochowie, Bytomiu i Opolu oraz w Wielkiej Brytanii i Kanadzie.

W czasie okupacji doszło do nieodżałowanej straty – malarka utraciła ponad setkę swoich dzieł. Zachowało się zaledwie kilka obrazów, m.in. „Pejzaż z Kościelca” (1935), „Dworek w lecie” (1937) i „Dworek w jesieni” namalowany przed 1939 r.

Źródło: peuk.fiiz.pl

Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Wolności 90
42-240 Kościelec
place
50.895928, 19.218065Skopiowano do schowka
N50º53'45.341", E19º13'5.034"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Tylko z zewnątrz
Obiekt dostępny do zwiedzenia tylko z zewnątrz.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.