Bacówka w Dolinie Kościeliskiej

Opis

Bacówka w Dolinie Kościeliskiej prowadzona przez Józefa Słodyczka („Maśniaka”), jednego z bardziej popularnych baców, który wciąż walczy o kultywowanie tradycyjnej gospodarki pasterskiej. I często cierpliwie tłumaczy odwiedzającym go turystom elementarz pasterski jak i pracy na bacówce. A sam przecież podkreśla, że praca z owcami to wielka pasja. Słodyczka miał już swoje bacówki m.in. w Rabie Wyżnej, ale i nieopodal Krakowa, gdzie prowadził bacówkę związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim. Baca słynie też z dużego poczucia humoru. Na jednym z Polaniarskich Osodów w Kościelisku pojawił się ze swoim stadem owiec. Wzbudziło to wielkie emocje wśród turystów, dla których białe stado okazało się wielką atrakcją.

W bacówce można nabyć tradycyjne góralskie sery. Wstęp do bacówki jest bezpłatny, jednak znajduje się ona na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na teren którego konieczne jest uiszczenie opłaty.

Źródło: visitmalopolska.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Historia

Na terenie Tatr od wieków prowadzono gospodarkę pasterską. Obecnie na 29 polanach o łącznej powierzchni 140 ha siedmiu baców wypasa ok. 1200 owiec i kilkanaście krów. Na tatrzańskie polany bacowie wyprowadzają tylko owce miejscowej rasy górskiej i krowy rasy czerwonej polskiej. W pilnowaniu dobytku pomagają psy - owczarki podhalańskie. Pasterze kultywują dawne zwyczaje i formy gospodarowania. Noszą regionalne stroje góralskie, a w bacówkach korzystają z tradycyjnych sprzętów, za pomocą których wytwarzają różne produkty mleczarskie: bundz, bryndzę, oscypki, redykołki, gołki i żętycę. Sposób wyrabiania owczych serów od wieków jest taki sam. Owce są wypuszczane na polany wtedy, gdy pokrywająca po-lany roślinność osiągnie co najmniej 8 cm. wysokości. Sezon wypasowy kończy się w Tatrach 15 października - lub wcześniej, jeżeli miałby zagrażać zniszczeniem roślinności. Ograniczony ilościowo i terytorialnie wypas nie tylko pełni funkcję kulturową, lecz także jest jedną z metod ochrony bioróżnorodności i walorów krajobrazowych. Zapewnia utrzymanie widokowych polan reglowych wraz ze specyficzną dla nich roślinnością, które przy braku użytkowania stopniowo zarastają drzewami i przekształcają się w las.

 

Źródło: Tablice informacyjne przy obiekcie.

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Dolina Kościeliska
34-511 Kościelisko
place
49.2665244183954, 19.869071833455767Skopiowano do schowka
N49º15'59.488", E19º52'8.659"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Sezonowy
Tatry Reglowe

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.

Powiązane artykuły W tych artykułach wspomnieliśmy o aktualnie oglądanej przez Ciebie atrakcji