Schronisko PTTK na Hali Ornak - tatry 1034760
Schronisko PTTK na Hali Ornak - schronisko pttk na hali ornak
Schronisko PTTK na Hali Ornak - schronisko pttk na hali ornak 04
Schronisko PTTK na Hali Ornak - dolina koscieliska schronisko na hali ornak panoramio
Schronisko PTTK na Hali Ornak - schronisko pttk na hali ornak 06
Schronisko PTTK na Hali Ornak - schronisko pttk na hali ornak winter 2009
Schronisko PTTK na Hali Ornak - 2021 schronisko pttk na hali ornak 1
Schronisko PTTK na Hali Ornak - dolina koscieliska schronisko na hali ornak 14
Schronisko PTTK na Hali Ornak - schronisko pttk na hali ornak 07
Schronisko PTTK na Hali Ornak - schronisko pttk na hali ornak tablica przy wejsciu
Schronisko PTTK na Hali Ornak - schronisko pttk na hali ornak panoramio 54
Data powstania obiektu: 1947-1948 r.
Opis

Schronisko górskie PTTK na Hali Ornak to schronisko turystyczne znajdujące się na wysokości 1100 m n.p.m. na Małej Polance Ornaczańskiej w górnej części Doliny Kościeliskiej (wg kryteriów ściśle geograficznych już na obszarze Doliny Pyszniańskiej) w Tatrach Zachodnich. Schronisko na Hali Ornak otoczone jest kompleksem leśnym, który jest obszarem ochrony ścisłej. Z okien schroniska rozpościerają się rozległe widoki na Kominiarski Wierch, Bystrą, Błyszcz.

Schronisko posiada 48 miejsc noclegowych w pokojach od 2- do 8-osobowych, salę jadalną, bufet oraz kuchnię. Turystom wydawany jest tradycyjnie bezpłatnie wrzątek. Do schroniska dojść można pieszo (1:30 h z Kir) lub dojechać góralską dorożką (w zimie saniami) do Polany Pisanej, skąd jest pieszo 30 min.

Schronisko na Hali Ornak jest doskonałym punktem wypadowym na całe Tatry Zachodnie, a zwłaszcza na grań Czerwonych Wierchów, Grań Ornaku, Strarobociański Wierch. Przez Iwaniacką Przełęcz najszybciej przedostać się do Doliny Chochołowskiej. Ze Schroniska można wyruszyć na zwiedzanie jaskiń Doliny Kościeliskiej: Mylnej, Mroźnej, Raptawickiej. Można również wybrać się na niedługi spacer do Wąwozu Kraków i do Smreczyńskiego Stawu, który może być nazwany brylancikiem Tatr Zachodnich poprzez swoje usytuowanie i otoczenie niepowtarzalnym pejzażem. Przepiękna Polana Tomanowa jest następnym pobliskim szlakiem, gdzie można wyruszyć na krótką wycieczkę ze schroniska. Tam z pewnością nie zabraknie przestrzeni wpisanej w malowniczy krajobraz, a znajdując się w przyjemnej atmosferze panującej tu ciszy, możemy liczyć na wymarzony wypoczynek.

Źródło: wikipedia.pl / zakopane.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Historia

Pierwszym obiektem turystycznym w Dolinie Kościeliskiej była altana turystyczna zbudowana przez Towarzystwo Tatrzańskie w 1875 r. przy Lodowym Źródle w pobliżu polany Stare Kościeliska. Drugą altanę Towarzystwo Tatrzańskie zbudowało na Polanie Smytniej w 1892 r., obok krzyża Wincentego Pola. Trzecią w 1896 r. nad brzegiem Stawu Smreczyńskiego. Niestety z biegiem lat wszystkie trzy budynki uległy zniszczeniu.

Pierwszym schroniskiem turystycznym stał się w 1909 r. duży szałas pasterski na Polanie Pysznej wydzierżawiony przez Sekcję Narciarską TT od Zarządu Dóbr hr. Zamoyskiego. Zostało ono przebudowane w latach 1910-1911, w kolejnych latach prowadzono takie prace modernizacyjne jeszcze kilkakrotnie. W czasie II wojny światowej dawało schronienie partyzantom radzieckim i Kurierom Tatrzańskim w drodze na Węgry. Schronisko uległo zniszczeniu w 1945 r. w czasie walk Niemców z partyzantami.

Po wojnie na Małej Polanie Ornaczańskiej zbudowano schronisko, które do dziś służy turystom. Jest to piękny budynek, utrzymany w stylu nowozakopiańskim, projektu Anny Górskiej. Schronisko zostało wybudowane w latach 1947-1948, uroczystego otwarcia schroniska dokonano 8 sierpnia 1948 r. W 1973 r. nadano mu imię prof. Walerego Goetla i odsłonięto w schronisku tablicę pamiątkową Walerego Goetela, działacza ochrony przyrody, prezesa PTT, a potem Komisji Turystyki Górskiej PTTK.

Źródło: zakopane.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przechodzące przy schronisku PTTK na Hali Ornak:

  • szlak turystyczny zielony – z Kir dnem Doliny Kościeliskiej do schroniska, a stąd dalej Doliną Tomanową do Rozdroża w Tomanowej, na Chudą Przełączkę i Ciemniak w Czerwonych Wierchach.
    • Czas przejścia z Kir do schroniska: 1:40 h, ↓ 1:35 h
    • Czas przejścia ze schroniska do Rozdroża w Tomanowej: 1:30 h, ↓ 1:10 h

 

  • szlak turystyczny żółty – przez Wielką Polanę Ornaczańską i Dolinkę Iwanowską na Iwaniacką Przełęcz. Czas przejścia: 1:15 h, ↓ 50 min

 

  • szlak turystyczny czarny – do Smreczyńskiego Stawu. Czas przejścia: 30 min, ↓ 20 min

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano 27 dni temu

Dane teleadresowe

Dolina Kościeliska 7
34-511 Kościelisko
place
49.22913821511123, 19.85863554225572Skopiowano do schowka
N49º13'44.898", E19º51'31.088"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Noclegi
Miejsce/obiekt oferujący możliwość noclegu.
Toaleta
Miejsce/obiekt posiadające na swym terenie bezpłatną lub płatną toaletę.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Tatry Zachodnie

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.