Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - 2019 schronisko pttk na hali kondratowej
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - hala kondratowa tatry 20210906 1005 2326
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - wrotka t83
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - 2020 schronisko pttk na hali kondratowej 1 1
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - hala kondratowa
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - hala kondratowa winter 2011
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - hala kondratowa schronisko
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - zakopane16
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - dolina kodratowa a3
Schronisko PTTK na Hali Kondratowej - schronisko kondrackie
Opis

Schronisko PTTK na Hali Kondratowej to schronisko turystyczne położone na Polanie Kondratowej w Tatrach Zachodnich, u stóp masywu Giewontu, na wysokości 1333 m n.p.m., na terenie byłej Hali Kondratowej. Jest to najmniejsze schronisko polskich Tatr (600 m³), dysponujące 20 miejscami w pokojach 6- i 8-osobowych (schronisko nie sprzedaje miejsc na podłodze). W schronisku do dyspozycji gości jest przytulna jadalnia i kameralne pokoje, weranda i widoki, ponadto suszarnia elektryczna i bębnowa, zimą suszarki do butów, bezpłatny wrzątek, Wi-Fi, książki i gry planszowe, ekran do rzutnika. Schronisko na Hali Kondratowej prowadzi przechowalnię nart, gospodę i bufet. Zarządzane jest przez PTTK i nosi im. Władysława Krygowskiego.

Bufet czynny codziennie od 7.30 do 19.30. Do dyspozycji gości sala jadalna otwarta jest do godziny 22.00, bezpłatny wrzątek, Wi-Fi, gry planszowe, ekran do rzutnika, literatura górska, uniwersalna ładowarka do telefonów i aparatów.

Z powodu prac remontowych i rozbudowy zaplecza gospodarczo-administracyjnego Schronisko Górskie PTTK na Hali Kondratowej będzie zamknięte do II połowy 2025 roku.

Źródło: wikipedia.pl / zakopane.pl

Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego

 

1) Pieszo

Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.

Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.

 

Uwaga: W Dolinie ChochołowskiejDolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.

 

2) Rower

Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.

 

3) Pies

W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!

Historia

Pierwszy budynek powstał w tym miejscu najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 1910. Był to schron narciarski Jerzego Uznańskiego, w 1913 roku zniszczony przez lawinę. W roku 1933 postawiono tu bacówkę. Obecny budynek został wzniesiony przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie w latach 1947–48 według projektu Bogdana Laszczki. W roku 1950 powiększono go o dodatkowe skrzydło. 26 kwietnia 1953 schronisko zostało zniszczone przez kamienną lawinę, która zeszła ze stoków Długiego Giewontu. Głaz o masie 30 ton wbił się w narożnik jadalni, dwa inne zatrzymały się kilka metrów od budynku.

Kierownikiem schroniska w latach 1947–80 był Stanisław Skupień, narciarz i olimpijczyk. Po nim budynkiem kierował jego syn Andrzej. Od jego śmierci w 2003 r. kierownikiem schroniska jest Iwona Haniaczyk, wnuczka Stanisława Skupnia i siostrzenica Andrzeja.

Od 1994 schronisko dysponuje biologiczną oczyszczalnią ścieków. 23 sierpnia 2009 r. odbyła się uroczystość nadania schronisku imienia Władysława Krygowskiego, znawcy polskich Karpat. W schronisku umieszczono tablice z cytatami z książek Krygowskiego oraz jego rzeźbiony drewniany portret dłuta Franciszka Palki z Nowego Sącza.

Źródło: wikipedia.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające przy Schronisku na Hali Kondratowej:

  • szlak turystyczny niebieski – z Kuźnic do schroniska, a stąd dalej na Kondracką Przełęcz i Giewont.
    • Czas przejścia z Kuźnic do schroniska: 1:20 h, ↓ 1 h
    • Czas przejścia ze schroniska na Giewont: 1:45 h, ↓ 1:15 h

 

  • szlak turystyczny zielony – od schroniska na Przełęcz pod Kopą Kondracką. Czas przejścia: 1:20 h, ↓ 1 h

Uwagi

4 września 2023 r. schronisko zostało zamknięte z powodu prowadzonego remontu. Prace potrwać mają 2 lata. Ponowne otwarcie planowane jest przed sezonem letnim w 2025 r.

Literatura

Poniżej polecane przez nas publikacje rozszerzające opisywaną w artykule tematykę:

Dokonując zakupu publikacji przez kliknięcie w powyższe linki, wspierasz rozwój serwisu Odtur.pl. Dzięki temu będziemy mogli tworzyć jeszcze więcej darmowych treści dla naszych czytelników. Dziękujemy!

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

Szlak pieszy niebieski
34-500 Zakopane
place
49.249843208102504, 19.951715217259945Skopiowano do schowka
N49º14'59.436", E19º57'6.175"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp płatny
Miejsce/obiekt, z którego korzystanie, zwiedzanie wymaga uiszczenia opłat.
Kawiarnia/bistro
Miejsce/obiekt, na terenie którego funkcjonuje kawiarnia, bistro itp.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Tatry Zachodnie

Inne w kategorii: Architektura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.