Cmentarz na wzgórzu zamkowym w Lelowie
A-398/198
W miejscu dzisiejszego cmentarza istniał zamek. Wzniesiony w stylu gotyckim przez króla Kazimierza Wielkiego w miejscu gdzie wcześniej znajdował się gród. Został rozebrany w latach 1804–1805.
Do naszych czasów nie zachowały się żadne widoczne pozostałości po zamku, jedynie kopiec na którym się znajdował.
Cmentarz skrywa wiele interesujących mogił.
Źródło: peuk.fiiz.pl
Murowany zamek powstał w latach 1341–1343 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, w wyniku przekształcenia dawnego grodu. Został założony na sztucznie usypanym wzgórzu, wśród rozlewisk rzeki Białki, w odległości kilkudziesięciu metrów od miejskich murów. Wybudowany był z cegły na nieregularnym planie, otoczony fosą i przypuszczalnie posiadał wieżę.
W XV w. uległ częściowemu zniszczeniu podczas pożaru. Miasto wraz z zamkiem zostały w dużym stopniu zniszczone podczas potopu szwedzkiego. W późniejszym okresie starosta Krzysztof Rupniewski podjął się próby odbudowy zamku. W kolejnych latach został jednak zaniedbany i nie nadając się już do celów mieszkalnych, pod koniec XVIII w. był już tylko wykorzystywany na kancelarię starościńską (przechowywano w nim akta ziemskie i grodowe).
Z początkiem XIX w. przyszedł kres zamkowych murów. Ze względu na groźbę zawalenia mury rozebrano w 1805 r. W miejscu zamku założono katolicki cmentarz – miejsce pochówku czynne niemal do połowy XX wieku.
Źródło: peuk.fiiz.pl