Obelisk żolnierzom Armii Radzieckiej w Oświęcimiu

Opis

Obelisk ku czci żołnierzy Armii Radzieckiej w Oświęcimiu z napisem: „Żołnierzom Armii Radzieckiej – oswobodzeni 1945” znajdujący się obok zbiorowej mogiły ostatnich ofiar obozu.

Wyzwolenie KL Auschwitz 27 stycznia 1945 r. położyło kres przeszło czteroipółletniej historii największego niemieckiego i nazistowskiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady. Obozu, który pochłonął życie 1,1 mln ofiar, głównie Żydów, ale także ok. 70 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 15 tys. jeńców radzieckich i tysięcy więźniów innych narodowości (Białorusinów, Czechów, Francuzów, Jugosłowian, Niemców, Rosjan, Ukraińców i in.). Obozu, który stał się na zawsze symbolem barbarzyństwa nazistowskiego totalitaryzmu. Zimowa ofensywa Armii Czerwonej zakońćzyłą funkcjonowanie KL Auschwitz. 

Historia

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy KL Auschwitz. Oprócz wynędzniałych więźniów, którzy nie zostali wyprowadzeni przez Niemców w Marszu Śmierci, zobaczyli wówczas za drutami setki ciał. Byli to ludzie zamordowani przez załogę obozu w ostatnich dniach funkcjonowania fabryki śmierci.

Miesiąc później, 28 lutego 1945 roku, w uroczystym pogrzebie ofiar wzięły udział tysiące oświęcimian i mieszkańców sąsiednich miejscowości. Kondukt pogrzebowy z trumnami przeszedł z byłego KL Birkenau w pobliże obozu macierzystego Auschwitz.

Tak w październiku 2021 roku, w relacji dla Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, dzień pochówku wspominała Zofia Cynarska (z domu Nosal). 28 lutego 1945 roku była niespełna 12-letnią dziewczynką. Jej mama miała ogród i była kwiaciarką.

– W naszej szkole powiedziano, że będzie pogrzeb ludzi, którzy przez Niemców zostali zabici i nasza szkoła poszła na ten pogrzeb. Moja mama zrobiła piękny wieniec z róż herbacianych. Dała mi ten wieniec i powiedziała tak: „Niech płatki tych róż zaniosą ich dusze do nieba” – opowiadała Zofia Cynarska. Z tego dnia zapamiętała też, że przyszli na miejsce, zanim dotarł tam kondukt pogrzebowy z Brzezinki, że byli Rosjanie oraz ogromny dół i leżące na ziemi trumny.

Od 2015 roku, decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ, 27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Źródło: muzeumpamieci.pl

Zaktualizowano 3 miesiące temu

Dane teleadresowe

Więźniów Oświęcimia
32-600 Oświęcim
place
50.030946, 19.204273Skopiowano do schowka
N50º1'51.406", E19º12'15.383"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Inne w kategorii: Upamiętnienia To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.