Gr. boj. "Wirek" - 2. Schron bojowy nr 34
32/37










Schron bojowy nr 34, zlokalizowany w Rudzie Śląskiej w grupie bojowej "Wirek", to jeden z najlepiej zachowanych obiektów Obszaru Warownego „Śląsk”. Wybudowany w 1937 roku w klasie odporności E, stanowił istotny punkt obrony przeciwpancernej i maszynowej.
Potężne uzbrojenie i przemyślana konstrukcja
Obiekt uzbrojony był w trzy ciężkie karabiny maszynowe wz. 30, armatę przeciwpancerną Bofors 37 mm oraz 2–3 ręczne karabiny maszynowe. Dwa ckm-y rozmieszczono w izbach tradytorowych, natomiast trzeci znajdował się w pancernej kopule obserwacyjno-bojowej sygnowanej W.I. – 1938 7/7. Armata przeciwpancerna montowana była na specjalnej suwnicy, co pozwalało na jej skuteczne działanie wewnątrz schronu.
Ciekawym elementem konstrukcyjnym są nietypowo ukształtowane pomieszczenia – ich układ dostosowano do kierunków ognia, co wymusiło budowę pod nienaturalnymi kątami.
Wyposażenie i zabezpieczenia
Schron posiadał m.in. drzwi pancerne model 1937 oraz dobrze zachowane płyty detonacyjne, chroniące przed wybuchami. Na uwagę zasługuje również wyjście ewakuacyjne z własną strzelnicą rkm, flankującą wejście główne. W ścianach wykonano dodatkowe otwory wentylacyjne i miejsce na piec.
Mimo że silnik oraz główny system wentylacji nie zostały zamontowane, w schronie znalazły się trzy ręczne wentylatory do odsysania gazów prochowych.
Stan obecny i ochrona
Obiekt znajduje się w gminnej ewidencji zabytków miasta Ruda Śląska. W trakcie budowy trasy N-S schron został zamurowany i odmalowany.
Dziedzictwo militarne Górnego Śląska
Schron bojowy nr 34 to przykład świetnie zachowanej przedwojennej fortyfikacji, który stanowi ważny element historii militarnej regionu. Dzięki działalności pasjonatów fortyfikacji, takich jak członkowie stowarzyszenia Pro Fortalicium, obiekty tego typu mają szansę na dalsze trwanie i popularyzację wśród miłośników historii.
Schemat schronu
Rys. Schemat schronu bojowego nr 34 grupy bojowej "Wirek".
Źródło: wirtualnaruda.pl / fortyfikacja.pl
Inne obiekty znajdujące się w:
OWŚ - Grupa bojowa "Wirek"
- Gr. boj. "Wirek" - 1. Schron pozorno-bojowy
- Gr. boj. "Wirek" - 2. Schron bojowy nr 34
- Gr. boj. "Wirek" - 3. Schron pozorno-bojowy
- Gr. boj. "Wirek" - 4. Schron bojowy nr 35
- Gr. boj. "Wirek" - 5. Schron polowy
- Gr. boj. "Wirek" - 6. Schron pozorno-bojowy
- Gr. boj. "Wirek" - 7. Schron pozorno-bojowy
- Gr. boj. "Wirek" - 8. Schron polowy
- Gr. boj. "Wirek" - 9. Schron w budynku szkoły