Wieża Wodna w Białej
580/59 z 1.07.1959
Obiekty związane z dawnymi wodociągami sprzed okresu industrializacji są dziś prawdziwą rzadkością. Renesansowa wieża wodna w Białej, wybudowana w 1606 r. z woli hrabiego Georga von Proskowsky należy właśnie do tej grupy zabytków. Ponadto jest jedną z najstarszych budowli tego typu w Polsce. Na Śląsku jest tylko jedna starsza wieża wodna i znajduje się w Głogówku.
Zadaniem wieży było doprowadzenie wody do zamku, do czego użyto drewnianych rur. Budowla położona jest poza obrębem murów obronnych, na terenie znacznie obniżonym w stosunku do starej części miasta.
Wysokość wieży wynosi 19,7 m. Została zbudowana z kamienia i cegły na planie prostokąta (zbliżonego do kwadratu). Bardzo prosta forma budowlana wieży pozbawiona jest jakiegokolwiek akcentu zdobniczego poza prostymi podziałami na poszczególne kondygnacje i ślepym biforium na elewacji frontowej. Wejście do wieży zostało umieszczone w ścianie południowej, w arkadowej wnęce zwieńczonej półokrągło.
Wieża pierwotnie posiadała dach kryty gontem, który uległ spaleniu w 1945 roku. Nieznana jest data nadbudowy wieży po 1892 r. Można przypuszczać, że nastąpiło to między 1902 a 1913 rokiem, kiedy władze miejskie dążyły do naprawienia katastrofalnego stanu urządzeń wodociągowych. Współcześnie, remont budynku miał miejsce w 1959 r., a następnie w latach 2010-2011. Obecny wygląd wieży możemy właśnie podziwiać z perspektywy lotu ptaka.
Źródło: turystyka.biala.gmina.pl