Brama pałacowa w Białowieży

Nr w rejestrze zabytków:
A-570 z 20.10.1981
Brama pałacowa w Białowieży - brama palacowa bialowieza
Brama pałacowa w Białowieży - schowek01
Data powstania obiektu: 1899 r.

Brama pałacowa w Białowieży prowadzi na teren pałacowy. Brama pochodzi z XIX w. i jest pozostałością po Pałacu Carskim, który był zaprojektowany przez hrabiego Mikołaja de Rochefort na życzenie cara Aleksandra III. Pałac położony był na wzniesieniu nad rzeką Narewką (obecnie w tym miejscu usytuowane są budynki Białowieskiego Parku Narodowego). Elektryczny Pałac posiadał dwie kondygnacje, przykryte dwuspadowym dachem. Pałac mieścił około 120 pokoi, wśród nich gabinety carskie oraz okazałą salę jadalną z południowym tarasem. 

Źródło: Tablica informacyjna

Wstęp do Białowieskiego Parku Narodowego (BPN):

 

1) Pieszo

Wszystkie szlaki udostępnione w BPN dla ruchu turystycznego można przemierzać pieszo. Większość z nich jest bezpłatna, za wyjątkiem trasy „Do Dębu Jagiełły” w dawnym Rezerwacie Ścisłym (Południowo-wschodnia część Obrębu Ochronnego Rezerwat). W północno-zachodniej część Obrębu Ochronnego Rezerwat zwiedzanie jest bezpłatne, jednak grupy powyżej 20 osób powinny wykupić usługę przewodnika z licencją na BPN.

 

2) Rower

Wjazd rowerem do północno-zachodniej części Obrębu Ochronnego Rezerwat jest bezpłatne, natomiast do najcenniejszej przyrodniczo części Parku (dawnego Rezerwatu Ścisłego) możliwy jest wyłącznie za zezwoleniem Dyrektora Parku, po wynajęciu licencjonowanego na BPN przewodnika i uiszczeniu stosownej opłaty.

 

3) Pies

Psy i inne zwierzęta można wprowadzać na teren Parku Pałacowego wyłącznie wtedy, gdy są na smyczy i w kagańcu. Nie można wprowadzać zwierząt (z wyjątkiem psów asystujących) do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat.

 

4) Wędkowanie

Wędkować można z brzegu na stawach i na rzece Narewka w Parku Pałacowym po wniesieniu opłaty. Wędkarze zobowiązani są zachować limit połowu ryb i ich wymiary ochronne zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Wędkarskiego.

 

5) Pływanie

Pływanie kajakami, pontonami i innym sprzętem wodnym oraz kąpiele w rzece Narewka w granicach BPN i na stawach w Parku Pałacowym są zabronione. Amatorów sportów wodnych zachęcamy do spływu rzeką Narewka poza obszarem Parku lub wyjazd nad Zalew Siemianówka (odległość 37 km od Białowieży).

 

6) Konno - bryczką, saniami lub wierzchem

Na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat objęty ochroną ścisłą (dawny Rezerwat Ścisły) możliwy jest wjazd pojazdów jednokonnych (bryczka lub sanie) po uiszczeniu stosownej opłaty. Przejazdy takie organizują firmy i biura turystyczne w Białowieży i okolicy. Bryczką, saniami bądź wierzchem można poruszać się po drogach, po których przebiegają szlaki turystyczne: „Wilczy Szlak" i czarny szlak rowerowy, z koniecznością każdorazowego zgłoszenia planowanego wjazdu Nadleśniczemu Obrębu Ochronnego Rezerwat.

 

7) Wynajem miejsc ogniskowych

BPN wynajmuje dwa miejsca ogniskowe: „Filipówka” i „Zamosze”. Dla dobra przyrody na ich terenie obowiązuje zakaz odtwarzania muzyki mechanicznej. Rezerwacja miejsca ogniskowego wymaga dokonania wpłaty zadatku. W przypadku rezygnacji z wynajęcia miejsca ogniskowego w zamówionym terminie, zadatek nie podlega zwrotowi.

 

Dodatkowe opłaty pobierane są za zwiedzanie takich obiektów jak:

  • Muzeum Przyrodniczo-Leśne – wejście płatne, można zwiedzać indywidualnie lub grupowo z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Dyrektora BPN, z pracownikiem BPN lub posługując się audio-przewodnikiem.
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów - wejście na teren z zagrodami zwierząt jest płatne, pawilon edukacyjny jest udostępniony bezpłatnie.

 

Gdzie kupisz bilety do BPN?

 

Uwaga! W BPN ze względu na bezpieczeństwa nie można:

  • przebywać w lesie w nocy (od pół godziny po zachodzie słońca do pół godziny przed wschodem słońca, z wyłączeniem okresu od 1 września do 30 września, kiedy na wyznaczonym obszarze, tj.: na parkingu przed Kosym Mostem, na Kosym Moście, na szlaku prowadzącym do ostoi żubrów Kosy Most i w ostoi żubrów Kosy Most (ogrodzona część z platformą obserwacyjną) wydłuża się czas przebywania od godz. 5.00 do godz. 22.00;
  • przebywać w lesie w czasie burz i silnego wiatru;
  • poruszać się poza udostępnionymi trasami i szlakami turystycznymi oraz ścieżkami przyrodniczymi.

Zaktualizowano 14 dni temu

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.