Uroczysko Głuszec w Puszczy Białowieskiej

Opis

Uroczysko Głuszec to fragmenty Puszczy poktyte starymi borami sosnowo-świerkowymi z licznymi polankami i torfowiskami. Od dawien dawna byly one ostoją głuszców, największego kuraka leśnego spotykanego w Polsce, stąd też nazwa - Uroczysko Głuszec. 

Ze zwględu na swe walory przyrodnicze od dawna było chronione. W 1979 r. został tu utworzony częściowy eezerwat przyrody celem ochrony jednej z ostatnich ostoi głuszca na terenie Puszczy Białowieskiej. Dziś spotyka się go sporadycznie, są to osobniki zalatujące ze strony Białoruskiej. Od 1996 r. rezerwat stał się częścią Białwieskiego Parku Narodowego. Zachowały się naturalne bory sosnowo-świerkowe z okazałymi sosnami i świerkami w wieku 150-180 lat. Znaczna część Uroczyska to torfowiska wysokie bez drzewostanu lub porastające prawie wyłącznie sosną w wieku 100 lat w wysokości 7-8 m. Na Uroczysku Głuszec można spotkać również ślady bytności człowieka w postaci kurhanu i mielerza, tj. miejsca, gdzie w XVII w. wypalano węgiel drzewny. 

Źródło: Tablica informacyjna

Zwiedzanie

Pieszy szlak turystyczny wokół Uroczyska Głuszec to malownicza trasa o długości 5,5 km. Szlak ma formę pętli, co pozwala rozpocząć zwiedzanie z dowolnego miejsca. Główny punkt startowy znajduje się w miejscowości Stare Masiewo, skąd ścieżka prowadzi przez różnorodne krajobrazy Puszczy Białowieskiej, idealne dla miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku.

Mamy dwie możlwości zaparkowania samochodu w zależności, od której strony rozpoczniemy naszą trasę:

Dla chętnych jest możliwość zejścia ze szlaku i udania się na pobliski dawny cmentarz ewangelicki oraz na leśną polanę, gdzie znajduje się ostoja żubrów "Czoło" i platforma obserwacyjna "Czoło".

Po powrocie na główny szlak udajemy się dalej na południe okrążając dawny rezerwat. Po drodze szlak odbija na zachód prowadząc ścieżką wzdłuż pozostałości dawnego torowiska kolei wąskotorowej.Wkrótce docieramy do przygotowanej głównie ku uciesze najmłodszych ekspozycji dawnej leśnej kolei i – kierując się na północ – podążamy dalej trasą, która w dalszej swej części pokrywa się z Wilczym Szlakiem, prowadząc w kierunku sąsiadującej z Masiewem osady o nazwie Zamosze.

Wejście na teren BPN jest darmowy i ogólnodostępny.

Zaktualizowano 7 dni temu

Dane teleadresowe

17-220 Stare Masiewo
place
52.81670089515716, 23.924908779095347Skopiowano do schowka
N52º49'0.123", E23º55'29.672"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Atrakcje dla dzieci
Miejsce/obiekt posiadające w swojej ofercie atrakcje dla dzieci (np. kąpieliska, parki rozrywki, sale zabaw itp.).
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Punkt widokowy
Miejsce/obiekt z którego rozpościera się bardzo dobry widok na okolicę.
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).
Park narodowy