Ostoja Żubrów "Czoło" - schowek02
Ostoja Żubrów "Czoło" - fot a karczewski 01
Ostoja Żubrów "Czoło" - ostoja zubrow kosy most
Ostoja Żubrów "Czoło" - fot a karczewski 02
Ostoja Żubrów "Czoło" - schowek12
Opis

Ostoja Żubrów "Czoło" w Białowieskim Parku Narodowym w Obrębie Ochronnym Rezerwat, zlokalizowana tuż za wsią Stare Masiewo (Masiewo I). Znajduje się tu drewniana platforma "Czoło", z której można obserwować żubry i inne zwierzęta. W głównej części ostoi zlokalizowane są magazyno-paśniki w kształcie tradycyjnych brogów. W nich przechowywane jest siano pozyskane ze składnic leśnych i łąk ostoi. Karma ta przyciąga w zimie żubry i inne zwierzęta, umożliwiając ich obserwację. Informacje na tablicach pomagają poznać historię i biologię żubra.

Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego dostępna jest jeszcze druga Ostoja „Kosy Most”, zlokalizowana tuż za wsią Stare Masiewo (Masiewo I).

Źródło: bpn.com.pl

Wstęp do Białowieskiego Parku Narodowego (BPN):

 

1) Pieszo

Wszystkie szlaki udostępnione w BPN dla ruchu turystycznego można przemierzać pieszo. Większość z nich jest bezpłatna, za wyjątkiem trasy „Do Dębu Jagiełły” w dawnym Rezerwacie Ścisłym (Południowo-wschodnia część Obrębu Ochronnego Rezerwat). W północno-zachodniej część Obrębu Ochronnego Rezerwat zwiedzanie jest bezpłatne, jednak grupy powyżej 20 osób powinny wykupić usługę przewodnika z licencją na BPN.

 

2) Rower

Wjazd rowerem do północno-zachodniej części Obrębu Ochronnego Rezerwat jest bezpłatne, natomiast do najcenniejszej przyrodniczo części Parku (dawnego Rezerwatu Ścisłego) możliwy jest wyłącznie za zezwoleniem Dyrektora Parku, po wynajęciu licencjonowanego na BPN przewodnika i uiszczeniu stosownej opłaty.

 

3) Pies

Psy i inne zwierzęta można wprowadzać na teren Parku Pałacowego wyłącznie wtedy, gdy są na smyczy i w kagańcu. Nie można wprowadzać zwierząt (z wyjątkiem psów asystujących) do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat.

 

4) Wędkowanie

Wędkować można z brzegu na stawach i na rzece Narewka w Parku Pałacowym po wniesieniu opłaty. Wędkarze zobowiązani są zachować limit połowu ryb i ich wymiary ochronne zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Wędkarskiego.

 

5) Pływanie

Pływanie kajakami, pontonami i innym sprzętem wodnym oraz kąpiele w rzece Narewka w granicach BPN i na stawach w Parku Pałacowym są zabronione. Amatorów sportów wodnych zachęcamy do spływu rzeką Narewka poza obszarem Parku lub wyjazd nad Zalew Siemianówka (odległość 37 km od Białowieży).

 

6) Konno - bryczką, saniami lub wierzchem

Na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat objęty ochroną ścisłą (dawny Rezerwat Ścisły) możliwy jest wjazd pojazdów jednokonnych (bryczka lub sanie) po uiszczeniu stosownej opłaty. Przejazdy takie organizują firmy i biura turystyczne w Białowieży i okolicy. Bryczką, saniami bądź wierzchem można poruszać się po drogach, po których przebiegają szlaki turystyczne: „Wilczy Szlak" i czarny szlak rowerowy, z koniecznością każdorazowego zgłoszenia planowanego wjazdu Nadleśniczemu Obrębu Ochronnego Rezerwat.

 

7) Wynajem miejsc ogniskowych

BPN wynajmuje dwa miejsca ogniskowe: „Filipówka” i „Zamosze”. Dla dobra przyrody na ich terenie obowiązuje zakaz odtwarzania muzyki mechanicznej. Rezerwacja miejsca ogniskowego wymaga dokonania wpłaty zadatku. W przypadku rezygnacji z wynajęcia miejsca ogniskowego w zamówionym terminie, zadatek nie podlega zwrotowi.

 

Dodatkowe opłaty pobierane są za zwiedzanie takich obiektów jak:

  • Muzeum Przyrodniczo-Leśne – wejście płatne, można zwiedzać indywidualnie lub grupowo z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Dyrektora BPN, z pracownikiem BPN lub posługując się audio-przewodnikiem.
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów - wejście na teren z zagrodami zwierząt jest płatne, pawilon edukacyjny jest udostępniony bezpłatnie.

 

Gdzie kupisz bilety do BPN?

 

Uwaga! W BPN ze względu na bezpieczeństwa nie można:

  • przebywać w lesie w nocy (od pół godziny po zachodzie słońca do pół godziny przed wschodem słońca, z wyłączeniem okresu od 1 września do 30 września, kiedy na wyznaczonym obszarze, tj.: na parkingu przed Kosym Mostem, na Kosym Moście, na szlaku prowadzącym do ostoi żubrów Kosy Most i w ostoi żubrów Kosy Most (ogrodzona część z platformą obserwacyjną) wydłuża się czas przebywania od godz. 5.00 do godz. 22.00;
  • przebywać w lesie w czasie burz i silnego wiatru;
  • poruszać się poza udostępnionymi trasami i szlakami turystycznymi oraz ścieżkami przyrodniczymi.
Zwiedzanie

Zwiedzanie Ostoi Żubrów jest ogólnodostępne i darmowe. 

Ostoja „Kosy Most”to jedno z najcenniejszych miejsc w Puszczy Białowieskiej, które stanowi doskonałą bazę do zwiedzania tego unikalnego obszaru. Aby dotrzeć do Ostoi Żubrów, należy zostawić samochód na bezpłatnym parkingu leśnym, który dostępny jest w godzinach dziennych (wstęp nocny jest zabroniony). Na terenie parkingu znajduje się drewniana wiata z ławkami i stołem, a także tablice informacyjne oraz toaleta typu TOI TOI. Z parkingu prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe, w tym trasy do Ostoi Żubrów, Kosego Mostu oraz wieży widokowej Kosy Most, umożliwiające odkrywanie przyrodniczych atrakcji Puszczy.

Ostoja „Czoło” znajduje się tuż za wsią Stare Miasiewo. Aby dotrzeć do Ostoi Żubrów, należy pozostawić samochód na bezpłatnym parkingu leśnym, na którym znajduje się drewniana wiata. Z parkingu rozpoczyna się ścieżka leśna, która prowadzi do wieży obserwacyjnej, skąd można podziwiać żubry w ich naturalnym środowisku. Dodatkowo, trasa prowadzi w stronę cmentarza ewangelickiego, oferując zwiedzającym możliwość odkrycia zarówno przyrodniczych, jak i historycznych skarbów Puszczy Białowieskiej.

 

 

Zaktualizowano 14 dni temu

Dane teleadresowe

17-230 Białowieża
place
52.81598530766651, 23.935818079564527Skopiowano do schowka
N52º48'57.547", E23º56'8.945"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny