Skansen kolejki wąskotorowej Głuszec

Skansen kolejki wąskotorowej Głuszec - schowek01
Skansen kolejki wąskotorowej Głuszec - schowek02
Skansen kolejki wąskotorowej Głuszec - schowek03
Skansen kolejki wąskotorowej Głuszec - schowek04
Skansen kolejki wąskotorowej Głuszec - schowek05
Opis

Skansen kolejki wąskotorowej Głuszec znajduje się na terenie Puszczy Białowieskiej. Miejsce to jest niestrzeżone, ogólnodostępne i bezpłatne. 

Skansen zlokalizowany na leśnej polanie to miejsce, które pozwala odwiedzającym na interaktywną podróż w czasie. W przestrzeni ekspozycyjnej znajdują się dwie wiaty, z których jedna stylizowana jest na miniaturowy dworzec kolejowy. Eksponaty obejmują zabytkową lokomotywę parową, wagon pasażerski oraz wagony przeznaczone do transportu drewna. Wszystkie elementy są udostępnione do zwiedzania, co pozwala na dokładne zapoznanie się z ich konstrukcją oraz funkcjonowaniem. Zwiedzający mogą swobodnie dotykać i eksplorować eksponaty, co czyni skansen doskonałym miejscem do nauki i poznawania historii leśnej kolei wąskotorowej.
 

Wstęp do Białowieskiego Parku Narodowego (BPN):

 

1) Pieszo

Wszystkie szlaki udostępnione w BPN dla ruchu turystycznego można przemierzać pieszo. Większość z nich jest bezpłatna, za wyjątkiem trasy „Do Dębu Jagiełły” w dawnym Rezerwacie Ścisłym (Południowo-wschodnia część Obrębu Ochronnego Rezerwat). W północno-zachodniej część Obrębu Ochronnego Rezerwat zwiedzanie jest bezpłatne, jednak grupy powyżej 20 osób powinny wykupić usługę przewodnika z licencją na BPN.

 

2) Rower

Wjazd rowerem do północno-zachodniej części Obrębu Ochronnego Rezerwat jest bezpłatne, natomiast do najcenniejszej przyrodniczo części Parku (dawnego Rezerwatu Ścisłego) możliwy jest wyłącznie za zezwoleniem Dyrektora Parku, po wynajęciu licencjonowanego na BPN przewodnika i uiszczeniu stosownej opłaty.

 

3) Pies

Psy i inne zwierzęta można wprowadzać na teren Parku Pałacowego wyłącznie wtedy, gdy są na smyczy i w kagańcu. Nie można wprowadzać zwierząt (z wyjątkiem psów asystujących) do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat.

 

4) Wędkowanie

Wędkować można z brzegu na stawach i na rzece Narewka w Parku Pałacowym po wniesieniu opłaty. Wędkarze zobowiązani są zachować limit połowu ryb i ich wymiary ochronne zgodnie z regulaminem Polskiego Związku Wędkarskiego.

 

5) Pływanie

Pływanie kajakami, pontonami i innym sprzętem wodnym oraz kąpiele w rzece Narewka w granicach BPN i na stawach w Parku Pałacowym są zabronione. Amatorów sportów wodnych zachęcamy do spływu rzeką Narewka poza obszarem Parku lub wyjazd nad Zalew Siemianówka (odległość 37 km od Białowieży).

 

6) Konno - bryczką, saniami lub wierzchem

Na teren Obrębu Ochronnego Rezerwat objęty ochroną ścisłą (dawny Rezerwat Ścisły) możliwy jest wjazd pojazdów jednokonnych (bryczka lub sanie) po uiszczeniu stosownej opłaty. Przejazdy takie organizują firmy i biura turystyczne w Białowieży i okolicy. Bryczką, saniami bądź wierzchem można poruszać się po drogach, po których przebiegają szlaki turystyczne: „Wilczy Szlak" i czarny szlak rowerowy, z koniecznością każdorazowego zgłoszenia planowanego wjazdu Nadleśniczemu Obrębu Ochronnego Rezerwat.

 

7) Wynajem miejsc ogniskowych

BPN wynajmuje dwa miejsca ogniskowe: „Filipówka” i „Zamosze”. Dla dobra przyrody na ich terenie obowiązuje zakaz odtwarzania muzyki mechanicznej. Rezerwacja miejsca ogniskowego wymaga dokonania wpłaty zadatku. W przypadku rezygnacji z wynajęcia miejsca ogniskowego w zamówionym terminie, zadatek nie podlega zwrotowi.

 

Dodatkowe opłaty pobierane są za zwiedzanie takich obiektów jak:

  • Muzeum Przyrodniczo-Leśne – wejście płatne, można zwiedzać indywidualnie lub grupowo z przewodnikiem posiadającym licencję wydaną przez Dyrektora BPN, z pracownikiem BPN lub posługując się audio-przewodnikiem.
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów - wejście na teren z zagrodami zwierząt jest płatne, pawilon edukacyjny jest udostępniony bezpłatnie.

 

Gdzie kupisz bilety do BPN?

 

Uwaga! W BPN ze względu na bezpieczeństwa nie można:

  • przebywać w lesie w nocy (od pół godziny po zachodzie słońca do pół godziny przed wschodem słońca, z wyłączeniem okresu od 1 września do 30 września, kiedy na wyznaczonym obszarze, tj.: na parkingu przed Kosym Mostem, na Kosym Moście, na szlaku prowadzącym do ostoi żubrów Kosy Most i w ostoi żubrów Kosy Most (ogrodzona część z platformą obserwacyjną) wydłuża się czas przebywania od godz. 5.00 do godz. 22.00;
  • przebywać w lesie w czasie burz i silnego wiatru;
  • poruszać się poza udostępnionymi trasami i szlakami turystycznymi oraz ścieżkami przyrodniczymi.
Historia

Kolejka wąskotorowa na terenie Puszczy Białowieskiej została zbudowana podczas I wojny światowej, głównie do transportu drewna z wycinek do tartaków. Jej budowę przeprowadzono z wykorzystaniem pracy przymusowej jeńców wojennych. Do końca wojny wybudowano około 80 km torów oraz zakłady przetwarzające drewno.

Przed II wojną światową sieć kolejki rozrosła się do 360 km. Niemcy wykorzystywali ją zarówno do wywozu drewna, jak i działań wojennych przeciwko partyzantom. Po zakończeniu wojny, po polskiej stronie granicy pozostało 180 km torów. Z czasem parowozy zastąpiono lokomotywami spalinowymi, jednak wraz z upływem lat infrastruktura ulegała stopniowemu zużyciu.

Przemysłowy transport drewna zakończono na początku lat 90. XX wieku. Następnie kolejka została przekształcona w atrakcję turystyczną, oferującą przejazdy przygotowanym taborem pasażerskim, dzięki czemu historia tej niezwykłej kolejki jest wciąż żywa.

Kolejka jeździ obecnie na trasach: Hajnówka-Topiło (11km) oraz na krótszej: Hajnówka-Postołowo (6km).

 Zwiedzanie

Skansen kolejki wąskotorowej znajduje się przy szlaku czerwonym zwanym: „Wokół Uroczyska Głuszec” oraz przy szlaku zielonym „Wilczy szlak”. Wstęp na teren Puszczy Białowieskiej jest darmowy. Zwiedzanie Skansenu jest darmowe i ogólnodostępne. 

Aby dostać się do skansenu kolejki wąskotorowej Głuszec należy dojechać za miejscowość Masiewo. Samochód można zaparkować na darmowym parkingu leśnym. 

 

 

 

 

Zaktualizowano 14 dni temu

Dane teleadresowe

17-220 Stare Masiewo
place
52.799380543436456, 23.907502454786577Skopiowano do schowka
N52º47'57.77", E23º54'27.009"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Atrakcje dla dzieci
Miejsce/obiekt posiadające w swojej ofercie atrakcje dla dzieci (np. kąpieliska, parki rozrywki, sale zabaw itp.).
Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).