Izba pamięci "Schron typu LSD" w Miechowicach (Bytom)

Data powstania obiektu: 04.06.2016 r.
Opis

W podziemnym obiekcie, dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

W schronie urządzono w izbę pamięci z "historią Miechowic w pigułce" ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń z 1945 roku. Opowieść o tamtych wydarzeniach przekazana jest sposobem multimedialnym. W schronie można również zobaczyć wiele oryginalnych pamiątek z tego okresu.

Schron w styczniu 1945 roku znajdował się w obszarze, na który nacierała Armia Czerwona i gdzie dokonano wielu zbrodni!

Przeciwlotniczy schron w Bytomiu - Miechowicach liczy około 100 metrów długości, jednak na razie udało się udostępnić 50-metrowy odcinek. Prawdopodobnie powstał on w latach II wojny światowej, między 1942 a 1944 roku i mógł pomieścić około 250 osób. Dość ciekawa jest jego budowa. Dolna część schronu zbudowana jest z betonowych bloków, a częściowo z cegły. Górna z żelbetonowych bloków w kształcie łuku. Do dzisiaj zachowały się także oryginalne wywietrzniki, dzięki którym do wnętrza schronu dopływało świeże powietrze.

Źródło: bytom.pl / profort.org.pl

Historia

Niemiecki podziemny schron przeciwlotniczy typu LS-Deckungsgraben. Tego typu schrony Niemcy budowali jako zmodernizowaną wersję zwykłych rowów przeciwlotniczych, ściany i stropy schronu wzmacniano warstwą betonu lub elementami prefabrykowanymi, jak w przypadku tego obiektu. Zadaniem tego schronu była ochrona ludności cywilnej na wypadek nalotu lotniczego, jak również osłona przed odłamkami lub falą uderzeniową. Bezpośrednia trafienie w obiekt zazwyczaj oznaczało śmierć przebywających tam osób. Schron wykonano na zasadzie łamanego korytarza o długości około 70-80 m, z jednym wejściem głównym i drugim wyjściem ewakuacyjnym. Wewnątrz schronu znajdowały się odrębne sektory korytarza oddzielone od reszty drewnianymi drzwiami. W każdym z nich najprawdopodobniej znajdowały się drewniane ławki, a także prowizoryczne ubikacje umieszczone we wnękach. 

Wstyczniu 1945 roku, podczas walk o Miechowice, schron znalazł się na pierwszej linii ognia.

W dniu 10.10.1940 r. Hitler ogłosił „program natychmiastowy Führera" (niem. Führer Sofortprogramm), który zakładał budowę w niemieckich miastach „odpornych na bomby schronów”. Był to efekt pierwszych brytyjskich nalotów lotniczych na obszar Niemiec. Ich budową zajęła się Organizacja Todt (niem. Organisation Todt - OT). Po roku budując szereg podziemnych schronów wylano ogółem 3,4 mln m3 betonu.

W 1942 roku nadal trwała budowa kolejnych obiektów. W maju 1943 roku ilość wylanego betonu sięgnęła 5,1 mln ton. W praktyce obowiązek budowy obiektów spadł na władze samorządowe. Wznoszenie schronów szło w bardzo wolnym tempie, gdyż ogromne Ilości betonu pochłaniała budowa umocnień tzw. Wału Atlantyckiego. Do przyspieszenia tempa Ich budowy doszło w 1944 roku, gdy cały obszar Niemiec był bardzo mocno zagrożony alianckimi nalotami i z tego powodu wzrosło niezadowolenie niemieckiej ludności. Szacuje się, że w okresie II wojny światowej Niemcy wybudowali od 20 do 30 tysięcy różnego typu schronów przeciwlotniczych.

Źródło: tablica informacyjna przy obiekcie.

Uwagi

Schron posiada stałe dyżury dla zwiedzających w 1-szą i 3-cią niedzielę miesiąca w godz. 14.00-17.00

W sprawie zwiedzania schronu poza stałymi dyżurami prosimy o kontakt telefoniczny z:

  • Ireneusz Okoń - tel. 889 784 581
  • Andrzej Habraszka - tel. 505 498 479
Zaktualizowano 7 miesięcy temu

Dane teleadresowe

Kasztanowa
41-923 Bytom
place
50.365628, 18.850127Skopiowano do schowka
N50º21'56.261", E18º51'0.457"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Parking
Miejsce/obiekt w pobliżu którego istnieje możliwość płatnego lub bezpłatnego zaparkowania samochodu.
Możliwość zwiedzania
Miejsce/obiekt, który jest udostępniany do zwiedzania.
Podziemna trasa turystyczna
Miejsce/obiekt udostępniający do zwiedzania podziemną trasę turystyczną.
Na deszcz
Miejsce/obiekt, który charakteryzuje się możliwością zwiedzania niezależnie od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny
Sezonowy

Inne w kategorii: Rozrywka i kultura To najbliższe atrakcje w tej samej kategorii.

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.