Data powstania obiektu: XI-XII w.

Wysoko ponad Doliną Dłubni, koło wsi Zagórowa, na wzgórzu zwanym Łakota zachowały się pierścieniowe ślady wałów i fos niezwykle ciekawego grodziska datowanego na VIII – IX lub IX – X wiek i związanego z formowaniem się państwa Wiślan. Do dzisiaj podziwiać można pozostałości potrójnej linii wałów, broniących niegdyś grodu od strony północnej. Od południa istniał tylko jeden wał i wystarczał w zupełności – południową granicę warowni stanowiło bowiem pionowe urwisko Łakotki. Jak głosi legenda, również i tutaj w miejscu średniowiecznego grodziska niejaki komes Imbram (kolonista niemiecki) chciał wybudować klasztor. Jednak to, co budował w ciągu dnia, nocą znikało. Z niewyjaśnionych przyczyn grodzisko strawił pożar, a Imbram swój klasztor ostatecznie wybudował w miejscu, gdzie usłyszał cudowny śpiew – w Imbramowicach, gdzie do dziś stoi klasztor norbertanek.

Odwiedzając grodzisko warto przy okazji zwiedzić Dłubniański Park Krajobrazowy nazywany Małym Ojcowem z naturalnymi zimnymi źródłami i pozostałościami starych młynów, zabytkowymi kościołami (również drewnianymi na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej), przydrożnymi kapliczkami i szlacheckimi dworkami. Park istnieje od 1981 roku na terenie sześciu gmin, położonych wzdłuż osi parku – rzeki Dłubni (gminy Gołcza, Iwanowice, Michałowice, Skała, Trzyciąż, Zielonki).

Źródło: visitmalopolska.pl

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

32-353 Zagórowa
place
50.304047094579346, 19.829726723641787Skopiowano do schowka
N50º18'14.57", E19º49'47.016"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Ruina/pozostałości
Miejsce/obiekt znajdujące się obecnie w stanie ruiny lub z którego pozostały jedynie niewielkie ślady świadczące o jego dawnym istnieniu.
Ogólnodostępny
Obiekt ogólnodostępny dla wszystkich w określonych dniach i godzinach. (np. instytucja publiczna lub kościół czynne w określonych godzinach).
Wstęp bezpłatny