Grupy obiektów:Dolina Dłubni
Opis

Wąwóz Ostryszni to wąwóz na Wyżynie Olkuskiej będącej częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, jest boczną odnogą Doliny Dłubni w jej górnym biegu, koło Imbramowic. Jest do dolinka o wyraźnej asymetrii zboczy: zachodnie są bardziej połogie, wykorzystywane rolniczo, wschodnie – zalesione z sześcioma grupami skał górnojurajskich wapieni, intensywnie wykorzystywanych do wspinaczki skałkowej. Wąwóz Ostryszni znajduje się między miejscowościami Glanów i Imbramowice i ciągnie się za pasem pól uprawnych po północno-wschodniej stronie drogi łączącej te miejscowości. Nazwa pochodzi od należącego do Imbramowic przysiółka Ostrysz (jego zabudowania znajdują się po północnej stronie dolnej części wąwozu).

Z uwagi na dobrze zachowane fragmenty lasu łęgowego, płaty ciepłolubnej buczyny oraz kserotermicznej roślinności naskalnej, planowane jest utworzenie tu rezerwatu leśno-krajobrazowego o powierzchni 54 ha.

Dno wąwozu i dolną część jego stromych zboczy porasta las. Wąwóz jest suchy, jego dnem płynie woda tylko po większych opadach atmosferycznych. Stały potok pojawia się dopiero przy wylocie wąwozu, już na obszarze bezleśnym. W orograficznie lewych zboczach Wąwozu Ostryczni wznosi się szereg zbudowanych z twardych wapieni skalistych skał. Dnem wąwozu prowadzi szlak turystyczny. W kolejności od północy na południe są to: Nowy Dom Poziomek, Organy, Cieplarnia, Szkatułka, Kowadło, bezimienna skała, Fortepian, Wielka Ostryszniańska, Murek z Wampirami, Pociski, Sanatorium, bezimienna skała. Skały te (poza bezimiennymi) są obiektem wspinaczki skalnej. W skałach znajdują się Jaskinia w Ostryszni, Schronisko Pionowe w Ostryszni oraz Schronisko Pierwsze.

Wąwóz Ostryszni ma również swoją historię. 15 sierpnia 1863 roku powstańcy styczniowi w wąwozie i na okolicznych terenach wsi Glanów i Imbramowice stoczyli bitwę z wojskami rosyjskimi (bitwa pod Imbramowicami i w Glanowie).

Źródło: wikipedia.pl / malopolska.szlaki.pttk.pl

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne przebiegające przez Wąwóz Ostrzyszni:

  • szlak turystyczny pieszy: Imbramowice (parking przy klasztorze) – Wąwóz Ostryszni – Glanów

 

Zaktualizowano wczoraj

Dane teleadresowe

32-075 Imbramowice
place
50.311777420010365, 19.85785133615145Skopiowano do schowka
N50º18'42.399", E19º51'28.265"Skopiowano do schowka

Cechy i udogodnienia

Wstęp bezpłatny
Dostęp 24h/7
Obiekt publiczny, dostępny dla wszystkich 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu (np. pomnik w parku, przydrożny krzyż itp.).

Najbliższe atrakcje W najbliższej okolicy znajduje się wiele ciekawych atrakcji. Oto niektóre z nich.