OpisJaskinia Zakosista to jaskinia w Wąwozie Kraków w Dolinie Kościeliskiej w Tatrach Zachodnich. Ma dwa otwory wejściowe na lewym orograficznie zboczu Wąwozu Kraków w jego środkowej części, w pobliżu Schronu nad Zakosistą, Schronu przy Zakosistej, Jaskini z Mostami, Schronu z Watrą, Jaskini Ciasnej i Dziury pod Smrekiem, na wysokości 1275 (otwór główny) i 1300 metrów n.p.m. (otwór górny). Długość jaskini wynosi 131 metrów, a jej deniwelacja 25,6 metra.
Jaskinia ma korytarze na dwóch poziomach łączące się ze sobą przez 4,2-metrowy kominek. Do ciągu położonego niżej prowadzi otwór dolny. Jest to wysoki korytarz z którego w paru miejscach odchodzą w bok ciasne korytarzyki a w górę kominki. Kończy się on zawaliskiem. Ostatni kominek zaczynający się w jego stropie prowadzi do górnego ciągu jaskini. Składa się on z paru korytarzyków prowadzących do otworu górnego.
W Jaskini Zakoistej można spotkać w niewielkiej ilości nacieki grzybkowe i mleko wapienne. Roślinności brak.
Źródło: wikipedia.pl
Wstęp do Tatrzańskiego Parku Narodowego
1) Pieszo
Na wszystkich szlakach w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) konieczne jest posiadanie ważnego biletu wstępu do TPN, również w miejscach, gdzie TPN nie prowadzi stacjonarnej sprzedaży biletów. Zmiana ta została wprowadzona odkąd udostępniono internetowy system sprzedaży biletów dostępny na stronie https://tpn.gov.pl/wstep-do-parku lub przez aplikację mobilną Skycash / Mpay albo w innym punkcie biletowym stacjonarnym - sprawdź gdzie stacjonarnie kupisz bilet do TPN.
Warto zakupić bilet przed ruszeniem w Tatry, gdyż posiadając bilet online można uniknąć kolejek przy kasach i wskazać kasjerowi już posiadany bilet. Wystarczy zapisać zakupiony bilet w formacie PDF w urządzeniu mobilnym lub wydrukować w celu okazania do kontroli.
Uwaga: W Dolinie Chochołowskiej i Dolinie Lejowej opłaty za wstęp pobiera ich właściciel, tj. Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Honorowane są jednak także bilety zakupione online na stronach internetowych TPN.
2) Rower
Turystykę rowerową w TPN można uprawiać tylko na udostępnionych do tego celu szlakach lub drogach. Większość udostępnionych tras to jednocześnie szlaki turystyczne lub drogi publiczne. Na szlakach obowiązuje zakaz poruszania się na hulajnogach, hulajnogach elektrycznych, monocyklach itp. W Dolinie Chochołowskiej za wjazd rowerem pobierana jest dodatkowa opłata.
3) Pies
W TPN obowiązuje zakaz wprowadzania psów, a jedynym wyjątkiem jest Dolina Chochołowska, której właścicielem jest Wspólnota Uprawnionych 8 Wsi z siedzibą w Witowie. Szlakiem prowadzącym dnem doliny do schroniska, gdzie w większości obowiązuje ochrona krajobrazowa, można wejść z psem. Z psem można również spacerować Drogą pod Reglami. Należy pamiętać, że musi on być prowadzony na smyczy!